Autor
Sõnum
Timo Kalmu

Sõnumeid:1369
:: Tsiteeri ::
Teema: Kultuuripealinna aasta avatseremoonia toimub 24. veebruaril Tuupalas
KUHMO ON 2023. AASTA SOOME-UGRI KULTUURIPEALINN
Rahvusvaheline žürii valis eelmisel aastal Kuhmo järgmiseks soome-ugri kultuuripealinnaks. Seega jõuab soome-ugri kultuuripealinna tiitel esmakordselt Soome.

Kultuuripealinna aasta avatseremoonia toimub 24. veebruaril kahes osas. Tuupala kooli vabaõhu-üritusel on kavas hõimurahvaste suusavõistlus, muusikalised etteasted, lumeskulptuuride näitus ja väliskülaliste tervitused.

Samal õhtul jätkub programm Kuhmo kunstikeskuses väikenäitustega erinevatest soome-ugri kultuuridest, muusikalise programmi ja tervitustega. Üks põhiesinejatest on Norra saami muusik Torgeir Vassvik oma bändiga. Samuti esinevad eesti ja kveeni muusikud.

Kuhmo korraldab 2023. a programmi raames üle 100 ürituse. Kultuuripealinna aasta lipulaevasündmuseks on pärimusmuusika festival Sommelo (26. juuni – 2. juuli). Nädalapikkusel festivalil on esindatud paljud soome-ugri piirkonnad, eriti aga Põhjamaadest (sh saamid, kveenid, metsasoomlased ja meälased). Loomulikult on programmi kaasatud ka eestlased ja ungarlased.

Teisteks olulisteks sündmusteks on festival “Kuhmo kultuur tähistab talve” ning soome-ugri põliskeelte konverents, seminar “Suure karu jälgedes”, mis on pühendatud karu rollile ja tähendustele soome-ugri kultuurides. Rahvusvaheliselt tunnustatud Kuhmo kammermuusika festival on samuti kaasatud soome-ugri kultuuripealinna programmi. 53. Kuhmo kammermuusika festival toimub 9-22.juulil. Selle aasta teemaks on “Juured ja tiivad”, mis annab festivalile erilise ilme.

Kuhmo loodab, et soome-ugri kultuuripealinna tiitel hoogustab kultuuriturismi Kuhmos ja selle lähipiirkonnas. Korraldajad usuvad, et Kuhmo suudab pakkuda palju väärtuslikku laiemale soome-ugri maailmale. Näiteks, Juminkeko on üle 30 aasta edukalt tegutsenud karjala kultuuri ja pärandi taaselustamise alal, seda nii Soomes kui Karjala vabariigis. Ka Runolaulu akadeemia ja teised kultuuriasutused panustavad oma kontaktide ja kogemustega soome-ugri maailmasse. See hõlmab tuge keelte ja kultuuripärandi hoidmisel, kultuurisündmuste korraldamist ja aktivistide vahelist suhtlust.

SOOME-UGRI KULTUURIPEALINNADEST
Soome-ugri kultuuripealinnade program asutati 2013. aastal rahvusvahelise soome-ugri noorteühenduse MAFUN poolt eesmärgiga tõsta teadlikkust soome-ugri ja samojeedi rahvastest ning keeltest, tugevdada ühist soome-ugri identiteeti ja hoogustada kohalikku arengut erinevate soome-ugri maailma paikades. Soome-ugri kultuuripealinna programmi koordineerib URALIC Keskus (www.uralic.org)

Siiani on soome-ugri kultuuripealinna tiitlit kandnud üheks küla või linna: udmurdi küla Bõgõ (2014), seto küla Obinitsa (2015), ungari küla Iszkaszentgyörgy ja Veszprémi linn (2016), karjala küla Vuokkiniemi (2017), mari küla Šorunža (2019), Baškiirias asuv marikeelne küla Miškan (2020), Mulgimaa pealinn Abja-Paluoja (2021) ja udmurdi küla Baiterek (2022). Kuhmo (2023) on seega kümnes soome-ugri-kultuuripealinn.

[www.kuhmo2023.fi]
15.02.23, 19:43
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 **     ******  **   ** ********  ****** 
 **    **  ** ***  *** **    **  ** 
 **    **    **** **** **    **    
 **    **    ** *** ** ******  **    
 **    **    **   ** **    **    
 **    **  ** **   ** **    **  ** 
 ********  ******  **   ** ********  ******