Autor
Sõnum
Timo Kalmu

Sõnumeid:1369
:: Tsiteeri ::
Teema: Tartu „Tantsuks laulmine“, kolmp 25.jan
Esmakordselt on Tartu tantsuklubis teemaõhtu „Tantsuks laulmine“, mis tähendab ühtlasi seda, et pillimäng kõlab Tiigi seltsimaja suures saalis alles pärast südaööd, sedagi ainult siis, kui laulmine peaks mingil põhjusel selleks kellaajaks raugema. Tantsuklubisse on kokku kutsutud Eestimaal tegutsevad paljud mehed ja naised, kelle jaoks on laulmine südamelähedane või kellel on aastakümnete jooksul olnud rahvalaulude laulmisega oma asi ajada. Tantsuks laulavad: Jaan Sarv, Jürgen Dengo, Kairi Leivo, Lauri Õunapuu, Ülle Paltser ja arhailise meestelaulu ansambel Lüü-Türr.

Juhul, kui keegi veel soovib teha kodutööd selleks, et Tartu tantsuklubis oleks tore tantsides kaasa laulda, siis tasub pilk peale visata tantsulaulude sõnadele, mille on kokku otsinud Lauri Õunapuu ja mitmed teised lauluhuvilised: [meestelaul.metsatoll.ee]

Tartu tantsuklubis kõlab õhtu jooksul peamiselt 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi esimese poole külapidude tantsumuusika erinevatest Eesti piirkondadest. Paljud tantsud on tuttavad ja tantsijate poolt armastatud või jätkuvalt pelgalt tuttavlikud. Kel on huvi ja soovi, saab kohapeal tantse õppida tähelepanelikult tantsuõpetajaid kuulates ja teisi tantsijaid jäljendades. Tavapärasest rohkem mängitakse seekord vahetrallidega ringmängulaule ja põnevaid laulumänge, mis tekitavad mängulusti igas vanuses osalejates. Õhtu jooksul kõlavad uuemate rahvalaulude seast õpetlikud lorilaulud ja kurblikud armastuslaulud mitmesugustest tunnetest ning muud laulud põnevatest elujuhtumistest. Lauri Õunapuu lubas, et tantsuklubi jooksul kõlavad ka sellised laulud, mille järgi tantsiti külapidudel viimati rohkem kui 100 aastat tagasi.

Lauri Õunapuu on see mees, kelle aastaid kestnud pühendumise ja uudishimu tulemusena on rahvalaulude laulmine saanud Eesti erinevates seltskondades uue elu ja hoo. Lauri on läbi uurinud kilomeetrite kaupa laulutekste ning on mitmete arhiivide sügavustest päevavalgele toonud ja uuele elule aidanud lugematu koguse rahvalaule. Lauri on ka Arhailise Meestelaulu Seltsi kokkukutsuja.
Lauri Õunapuu Tartu folgiklubis subotat laulmas 6. jaanuaril 2012. aastal: [www.youtube.com]

Lüü-Türr on Harjumaal, Arukülas, 2012. aasta juunis asutatud arhailise meestelaulu ansambel. Lauldakse põhiliselt regilaule Põhja-Eestist, Lääne-Eestist ja Lõuna-Eestist, aga ka uuemaid rahvalaule ja lorilaule kõikjalt Eestist. Ansambli laululaegas on põhjatu ja mitmekesine, nendest lauludest on ligi 500 laulu pidevas kasutuses. Ansambli nimi Lüü-Türr on öösorri üks paljudest rahvapärastest nimedest ja nagu öösorri laulgi on meestelaul selgelt äratuntav ja väga vali. Laulurõõm on see, mis sunnib mehi õhtuti kodust välja tulema ja koos laulma. Vanade laulude laulmisest saadav emotsioon on võimas ning oma suurt laulurõõmu on ikka ja jälle tore teistega jagada. Lüü-Türr on varemgi tundide kaupa tantsuks laulnud ja esmakordselt on suur rõõm võõrustada neid mehi Tartu tantsuklubis. Tartu tantsuklubisse tulevad Lüü-Türri ridades tantsuks laulma: Alari Kruusvall, Erik Sikk, Guido Liiskmann, Jaan Palu, Jako Reinaste, Kalmer Kaasiku, Olev Rähni, Tiit Reeder ja Tiit Saare.
Ansambli Lüü-Türr esituses „Laimjala pullilugu“ [www.youtube.com]

Ülle Paltser on rohkem kui veerand sajandit oma elust tegelenud rahvakultuuriga ning lisaks laulmisele ja tantsimisele paelub teda kandlemäng ning rahvuslik käsitöö. Ülle Paltser kirjutas ringmängude mängimise kohta järgmist: „Ringmängudel on mitu palet: esiteks ei pea lauldes puukujuna seisma, vaid võid vabalt muusika rütmis liigutada, teiseks ka kõrvaltvaatajal on huvitavam jälgida laulu ja liikumist koos, kolmandaks annavad need grupile inimestele koos tantsimise rõõmu ka siis, kui pole pillimeest käepärast. Ja kui ma küsisin endalt, miks ma olen mitmetes huviringides ja õpitubades just ringmänge õpetanud, siis vastus on isekalt lihtne: seepärast, et saaksin ise koos oma lastega ringmänge mängida!“
Internetis on kättesaadav Herbert Tampere raamat „Eesti rahvalaule viisidega“, mille 3. köide sisaldab palju laulumänge: [www.folklore.ee]

Kõik rahvamuusikasõbrad on teretulnud Tartu tantsuklubisse lustima – nii tantsima, laulma kui ka mängima. Tasub juhtida tähelepanu sellele, et laulumänge ja ringmänge tõepoolest mängitakse ja need tekitavad heas seltskonnas alati mängijates parajas koguses õhinat ja hasarti. Mõistlik on enda heaolu tagamiseks kaasa võtta häid tuttavaid, vahetusjalanõud ja miks mitte ka külakosti ühisele teelauale.

Pilet 2 eurot; osalemine on tasuta pillimängijatele, lastele ja rahvarõivastes külastajatele.

[www.facebook.com]
10.01.17, 13:18
Timo Kalmu

Sõnumeid:1369
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Tartu „Tantsuks laulmine“, kolmp 25.jan
Kas Lüütürride mõnes autos mõni vaba koht kah jääb?
17.01.17, 16:57
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 **    **   ** ********    ** ******** 
 **    **   ** **       **   **  
 **    **   ** **       **   **  
 **    **   ** ******     **   **  
 **    **   ** **    **  **   **  
 **    **   ** **    **  **   **  
 ********  *******  **     ******   **