Autor
Sõnum
Timo Kalmu









Sõnumeid:1344
:: Tsiteeri ::
Teema: Kel ebaõnne, sel tervis käest
"Kes annab oma tervise kellegi teise kätte, siis see ongi tal käest ära. Kõrvalist, ka arstide abi kasutades, ei tohiks kunagi unustada, et tegu on sinu tervisega ning ainult sina vastutad selle eest 100%." Nii tähendab meie oma iidse rahvameditisiini tundja Alar Krautman

[alkeemia.delfi.ee]
25.11.22, 17:57
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2752
:: Tsiteeri ::
Teema: Re:
Ilus naiivne maailmapilt, nagu mikitalik sulepeatakus. Aga kõigil on õigus oma maailmapildile, nii nagu "muistses toonas", nii ka praegu..

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
25.11.22, 23:43
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2752
:: Tsiteeri ::
Teema: Re
..aga ega muidugi ei tea, mis ajakirjandusse on jõudnud ja mis tegelikult öeldud, samas oleks ilmselt päris põnev uurida, kuipalju "muistsest soonetasumisest" on tõlkekirjanduse ja "Täieliku Soonetasumise" raamatutarkuse mõju :)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
25.11.22, 23:49
Timo Kalmu









Sõnumeid:1344
:: Tsiteeri ::
Teema: hinnang
ma ei tahtnuks taas oma karme hinnanguid jagada, aga:

olen kuulanud A Krautmanni õpituba Pärimusmuusika aidas ja ilmselgelt viited igasugusele hiina värgile olid kusagilt loetud ja ilmselt vene mitte hiinakeelsetest allikatest, aga siit-sealt kokkuloetud oli ka Vigala Sassi õpetus.

mina ei ole kummagi juures end ravimas käinud ega tea kuidas see aitab

aga sellega ma olen küll nõus, et "Kes annab oma tervise kellegi teise kätte, siis see ongi tal käest ära.". võin tuua loendamatult näiteid inimestest, kes arvavad, et võivad teha ükskõik mis lollusi, aga "küll arst ravib" ja väga halvasti lõppenud juhtumeid neist, kes oma tervet mõistust ei viitsinud kasutada vaid kuulasid ilmselget jama, mida (perearst) neile puhus

mulle endalegi on perearst öelnud: "teie haigust me rasedatel üldse ei ravi", kuigi tõenäosus minu rasedaks jäämisest on 0

ikka ise pead oma tervise eest muretsema. kedagi teist see tegelikult ei koti
26.11.22, 08:11
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2752
:: Tsiteeri ::
Teema: Re
Absoluutselt!

..mõtlesin sõna peale, soonetasuja. Vanemates sõnaseletustes ja -raamatutes nimetatakse selle tähenduseks tõesti massööri, mõnikord ka soolapuhujat, nõida, rahvaravitsejat jms.
Tasu/tasumine võiks olla võrdseks tegemine - soome taso/, meil veel tasavägine/tase.
Sooned on kõõlused või mitte-liha. Vanemad kirjakeele näited (Vakk andmebaas) samuti: liha ja sooned.

Kas siin ei või olla tuletis kunagisest usust või teadmisest, et haigused sünnivad teatud mahlade ebavõrdses mahus kehas. Sappi täis jne.. Samadel põhjustel lasti aadrit.

Soonetasuja võiks siis olla mitte see, kes kõõluseid silitab ja hõõrub (hieroja), vaid see, kes seisab hea selle eest, et soontes voolav mahl saaks tasakaalu. Kas aadrilaskmise teel, oksendama/higistama ajades vms.. ? Või siiski tegeleb "sõlme läinud" soolte ja soonte õige koha peale surumisega..

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
26.11.22, 16:58
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2752
:: Tsiteeri ::
Teema: Re
"Siin on lapsukese tõhu triikimine kohane. Triikimise läbi saab
soolika tegewus elustatud. On emal kannatust küllalt — harilikult
on seda igal emal — hakatuses kaks kord päewas ja pärastpoole,
kui juba koht kaunis korralikult käib, ükskord päewas, lapsukese kohtu
triikida, siis wõib ilma rohuta tõik korda seadida. Kannatust on
waja, sest et paari päewaga mitte midagi ära ei saa teha, triikimist
on tarwis 2—3 kuud toimetada. Triikimise õpetust siin kohal anda,
jpole mitte wõimalik, kuid soonetasumine ehk triikimine on Eestis
ju laialt tuttaw, ilma teoretikaliku õpetuseta"
("Wäiksete laste eest hoolitsemine" 1904)


Vt ka:
[www.digar.ee]
[www.ester.ee]

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
26.11.22, 17:08
Timo Kalmu









Sõnumeid:1344
:: Tsiteeri ::
Teema: etümoloogia
võimalik

nii soome kui eesti etümoloogid on tõesti tegelenud ainult sõnadega: tasa(ne) ja (võlgnevust) tasu(ma) - tasaarveldama.

[kaino.kotus.fi]

[www.eki.ee]

ma ei ole küll üdini kindel, et soonte tasumine on soonte tasandamine (rahustamise või väljatungivate krampis soonte ihuga samale tasemele mudimise tähenduses)

see "tasumise" sõna võib ka olla ravitseja häälitsusi jäljendavat algupära: ~ sussutamine, posimine, sosin ...

või hoopis millestki muust

ning üldjuhul rahvatarkused kanoniseeritakse mingisse standardsesse kõigile enam-vähem üheselt mõistetavasse süsteemi alles sel juhul, kui neid on vaja hakata ametlikult õpetama. selleks et eristada päris ravitsejaid petistest (nagu Tiibeti, Hiina, India või hilisematest näidetest Tõva meditsiin)

pigem arvan, et igal maa-arstil oli väga isiklik aru saamine, mis mahlad kus soontes ja kuidas peavad liikuma. võib olla nad üldse hoidusid seda täpselt sõnastamast ja ravisid mingite üldisemate tervikmuljete põhjal, mida teise inimese tervisest saadi kõigi meeleelundite ja küsitlemise peale kokku. ravimine võib olla üldse vanem kui sõnaline keel. ka loomad lakuvad ja toetavad vigaseid kaaslasi


Soomes Kaustisel õpetatakse pärimusmeditsiini. usun, et nemad on mingi süsteemi loonud, aga arvan, et see peegeldab siiski enam 20 saj lõpu arusaamisi kui ehtsat inimeselt inimesele üleantud pärimust
26.11.22, 17:33
Timo Kalmu









Sõnumeid:1344
:: Tsiteeri ::
Teema: lühhike opetus
triikimine on muidugi lihtsalt hõõrumine (linnasaksa laensõna ei oma mingit muistset pärimustarkust)
[www.eki.ee]

olgu! eks ma siis kirjuta kah ühe loo, kuidas naabrieit oma tervise perearstile käest ära andis

tänavu suvel tuli naaber paluma, et ma ta kaelasooni triigiks.
ma pole kunagi varem nii krampis kaelalihast näinud.

minu maailmapildis on krampis ikkagi lihas mitte kõõlus ja lihas omakorda ärritab närve, pigistab lümfi ja veresooni jne.

pärast minu abi läks tal sel õhtul küll kergemaks, aga hiljem veel hullemaks. valu levis ühest õlast pähe ja sealt teise õlga.

ta ei olnud mulle öelnud, et oli just enne seda enda küljest 4 puuki välja tõmmanud.

NB!
mingisuguse NAKKUSE ega MÜRGITUSE puhul ei tohi mingil juhul tõvestavaid pisikuid ega mürke teistesse kehaosadesse masseerida.

helistas siis perearstile, aga too on alati ravinud kõiki hädasid paratsetamooliga. nii ka seekord.
võttis küll vereproovi, aga borrelioosi ei uurinud, kuigi talle puukidest räägiti.

kui valu naabrit enam üldse magada ei lasknud siis kirjutas perearst järjest tugevamaid valuvaigisteid.

kui see "tõenduspõhine" ravi oli kestnud juba ligi kuu aega, aga enesetunne oli peaaegu surma äärel, siis teise naabrimutiga kahepeale suutsime teda veenda, et otsib uue arsti, kes vereproovist uurib välja, mis tegelikult viga.

järgnenud pika seikluse tasuliste kliinikute ja ülitarkade sugulastega jätan vahele, aga juba järgmisest vereproovist leitigi kaugele arenenud borrelioos, mida oleks pidanud nägema ka esimest vereproovist.

naaber käis siis üle kuu aja rongiga iga päev mingit ravimit soonde tilgutamas ja jäi lõpuks siiski ellu.

pikk lugu küll, aga olgu õpetuseks neile, kes enda tervise teistele delegeerivad
26.11.22, 17:54
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 ********  **          *******   ********   **     ** 
 **        **    **   **     **  **     **   **   **  
 **        **    **          **  **     **    ** **   
 ******    **    **    *******   ********      ***    
 **        *********         **  **     **    ** **   
 **              **   **     **  **     **   **   **  
 ********        **    *******   ********   **     ** 
Lisa fail manusena:
  • Lubatud on lisada järgmiste tüüpidega faile:
  • Fail ei tohi olla suurem kui
  • Veel 2 faili saad lisada sellele teatele