Autor
Sõnum
Timo Kalmu

Sõnumeid:1321
:: Tsiteeri ::
Teema: pükste paikamisest
Maris Taul kirjutab:
Uurisin oma seminaritöö raames ERMis linaseid rahvariidepükse. Ah, et miks ma just pükse uurisin? Sest juhendaja Inna Rauaga arvasime, et need on rõivastest ilmselt kõige rohkem ära kantud. Pidupükstest said tööpüksid, mida kanti kuni nad olid lagunemise äärel.
Pükste vaatlemisel kirjeldasin parandamise tehnikat: kas on kasutatud paikamist või nõelumist, kummal pool kangast paigad asuvad, kuidas on kinnitatud augu servad ja kuidas on toimitud paiga servadega. Kirjeldasin, mis pisteid ja materjale on kasutatud ja kus parandused asuvad.
Sarnaselt tänapäevale läksid ka tollal püksid kõige enam katki jalge vahelt, kus kangas saab hõõrumise tõttu palju kahjustada. Teiseks kulumisaltiks kohaks olid kintsud.
Traditsiooniliselt kasutati pükste parandamiseks kõige enam paikamist. Nõelumist kasutati harvem. Paistab, et nõelumist kasutati pigem kulunud kohtade tugevdamiseks. Paikamiseks asetati paik augu alla. Augu ja paiga servad keerati maha ja kinnitati üleloomispistega. Paigad olid enamasti august kõvasti suuremad, et toestada ka augu ümbruses olevat kangast. Ja nii sai jooksvalt uued augud hõlpsalt ära parandada.
Paigaks eelistati esmajoones sama kangast, millest olid tehtud püksid. Nii jäi pükste parandamine kõige märkamatum. Mitmeid kordi parandatud pükste juures oli näha, et mida uuemad on paigad, seda kehvemaks muutus paigaks kasutatud kangas. Mõned muuseumis olevad püksid on nii ära parandatud, et nad näevad välja kui kunstiteosed.
Talupojakultuuris ei peetud paljuks võtta aega, et parandada katki läinud või kulunud esemed. Kangas oli väärtuslik. Tollal oli eesmärgiks pigem märkamatu parandamine ja kasutusel üks kainest mõistusest tulenev paikamise meetod. Tänapäeval on parandamise maailm oi kui kirju ja loominguline! Miks mitte täiendada oma parandamispagasit ka võtetega möödunud29.08.22, 09:51
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 ********  **   ** **  ** ******** ******** 
 **   ** ** ** ** ***  ** **  ** **    
 **   ** ** ** ** **** **   **  **    
 **   ** ** ** ** ** ** **   **   ******  
 **   ** ** ** ** ** ****  **   **    
 **   ** ** ** ** **  ***  **   **    
 ********  *** ***  **  **  **   ******** 
Lisa fail manusena:
 • Lubatud on lisada järgmiste tüüpidega faile:
 • Fail ei tohi olla suurem kui
 • Veel 2 faili saad lisada sellele teatele