Autor
Sõnum
Lauri Õunapuu

Avatar
Sõnumeid:2331
:: Tsiteeri ::
Teema: Ilmus DVD plaat tänapäeva ersa-mordva itkudest koos infovoldikuga
[www.etnoweb.ee]

Autentne materjal on kogutud Mordva Vabariigi Ardaatovi rajoonist, kus itkutraditsioon on käibel. Ersa-mordva itkud on sisukas ja mitmekihiline uurimismaterjal. Itkude sümbolkeeelde peidetud sõnumid aitavad lahti mõtestada mitte ainult minevikku vaid ka tulevikku.

See avaldub itkutekstide püsivuses, esitamistraditsioonide järjepidevuses. Kõigepealt puudutab see surnuitke, mida ei saa öelda pulma - ja nekrutiitkude kohta. Itkudel on suur tunnetuslik väärtus. Näeme siin nii endisaja kui ka tänapäeva kombeid, elusse suhtumisi ja tõekspidamisi.

Kõikidest itkuliikidest kõige ürgsemad on tõenäoliselt surnuitkud, sest nad seotud lahkunud esivanemate kultusega ning sisaldavad rahvausundilist ainest. Surnuitkud on Mordvas tänaseni küllaltki elujõulised. Neid esitatakse peaaegu igal matusel või surnute mälestupäevadel. Pulmaitkud väärivad tähelepanu sellepärast, et nende esitajaid on tänaseks jäänud alles väga vähe ja pulmaitke saab kuulata ainult kontserdilaval, kuid aastast 2009 Mordva Vabariigi Ardatovi raioonis elustusid taas pulmajärgsed rituaalid, mille juured ulatuvad väga kaugele.

Tavaliselt korraldavad rituaale eakad inimesed, kes on rahvakombestiku alalhoidjad, tuginevad oma vanemate ja vanavanemate teadmistele ja traditsioonidele. Ka on surmaitkudega seotud uskumused reeglina ajas püsivamad ja konservatiivsemad kui ülejäänud, meelelahutusega seotud kombed. Ja mida vaesem ja traditsioonilisem on elulaad, seda paremini säilivad ka tarditsioonilised kombed. Kõikidest itkuliikidest kõige algsemad on surnuitkud, kuid plaadil on kavas kajastada ka sõduriks saatmise kombestikku ehk nekrutiitke, mis on uuemad, kuid kombestikuliselt jäädvustamist väärt. Tuleb pöörata tähelpanu sellele, et täidetakse paljusid tavasid vaid seetõttu, et nii on varem tehtud ja nii näeb ette traditsioon, sealhulgas ka itkud. Justnimelt selle pärast tuleb neid avaldada ja tutvustada, et traditsioon oleks kättesaadav ka noorematele, et see oleks väärtusteatud näiteks meedia ja uurijate poolt.
Eriliseks huviks, mis on äratanud ka rahvusvahelist tähelepanu, on kaasaegsete nekrutiitkude sotsiaalse rolli tähtsus kitsamalt Mordva ja laiemalt soome-ugri kultuuriruumis. Ersa itkude kohta materjal Eestis ei ole kättesaadav, sest intervjeeritavate isikute pärand ja kogemus on salvestatud Mordvamaal 2009-2011 ajavahemikul. Itkud on vana kultuuriilise suhtlemise nähtus, kommunikatsioon erinevate isikute vahel, suhtlemine juba lahkunud isikutega, inimese ettevalmistamine kriisolukorraks ja ka perekonna lepitamine, et suhted selle inimesega muutuvad igaveseks ajaks. Rahvusvaheliselt levinud nähtust ei ole viimasel ajal uuritud.

Läbi selle DVD plaadi saame tutvustada kaasaegset ersa laulu- ja muusikakultuuri mis on väga arhailise taustaga.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
07.01.12, 13:39
Timo Kalmu

Sõnumeid:766
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Ilmus DVD plaat tänapäeva ersa-mordva itkudest koos infovoldikuga
olen ise näind mõrsjad itkema kahes pulmas (Torupillitalus). se põld miski näiteMäng ainult siepärast, et ninda on ennemast tehtud. oli iast nähä, et seda on neil omal vaja. omastel tuli kua vesi silma.

päris Setu matustel itkemisest ei taha riakidagi.
07.01.12, 23:40

Vabandust, kuid ainult registeeritud kasutajad saavad postitada teateid sellesse foorumi.