[
www.kes-kus.ee]
Permikomi sügis
Indrek Jääts , 7/2009
TÄHELEPANUVÄÄRNE DOKK: Etnoloog Indrek Jääts käis koos Eesti Rahva Muuseumi filmimehe Maido Selgmäega kahenädalasel reisil Venemaal Permi krais Permikomi ringkonnas. Kaasas ambitsioonikas eesmärk koguda audiovisuaalset materjali dokumentaalfilmiks. Dokk on valmis.
Soovisime, et planeeritud dokumentaal portreteeriks permikomide tänast etnopoliitilist olukorda. See olukord pole just rõõmustav, ent tähelepanuvääriv.
Ära antud priius
Asi on selles, et permikomid paistsid teiste idapoolsete soome-ugrilaste hulgas silma sellega, et nad olid ainsad, kes moodustasid enamuse (59%) oma autonoomse territooriumi (Permikomi autonoomse ringkonna) rahvastikust. Paradoksaalsel kombel olid nad ka esimesed, kes oma territoriaalse autonoomia kaotasid. Detsembris 2003 otsustas ringkonna elanike valdav enamik (90%) autonoomiast loobuda ning Permi oblastiga ühineda.
Venemaa mastaabis suhteliselt jõuka oblastiga ühinemise läbi loodeti oma kehva elujärge kiiresti parandada. Kuulus ju permikomide ala Venemaa Euroopa-osa vaeseimate piirkondade hulka. Osa väikesearvulisest rahvuslikust haritlaskonnast hoiatas küll, et poliitilise autonoomia kadumine tähendab permikomide kui etnilise rühma hääbumist, ent neid ei võetud kuulda. Permikomide rahvuslik identiteet on ikka nõrk olnud. 1. detsembril 2005 sai ühinemine teoks. Tekkis Permi krai. Permikomidel pole enam oma seadusandlikku kogu, eelarvet ega otseesindatust Moskvas.
Moskva algatatud sündmusteahela järgmine lüli
Miks nii läks? Kirjeldatud protsessi peamiseks tõukejõuks on olnud Venemaa Föderatsiooni rahvuspoliitika. Initsiatiiv autonoomsete ringkondade liitmiseks suuremate administratiivüksustega, mille koosseisu nad Nõukogude ajast kuuluvad, pärineb keskvõimult. Esiteks taheti Moskvas lihtsalt riigi administratiivset struktuuri ratsionaliseerida, teiseks sooviti vabaneda peamiselt keskvõimu dotatsioonidest elatunud väikestest ja nõrkadest föderatsioonisubjektidest. Permikomi autonoomse ringkonna kaotamine oli lihtsalt Moskva algatatud sündmusteahela esimene lüli. Tänaseks on suuremate föderatsioonisubjektidega liidetud ka rida teisi autonoomseid ringkondi.
Hoolimata mõningast ebakindlusest, mida me Venemaal oma kallihinnalise kaameraga “missioonil olles” tundsime, olid välitööd üldiselt edukad ning nüüdseks on film valmis. Pealkirjaks panime “Permikomi sügis”. Esilinastus toimus 28. mail Tartus Eesti Rahva Muuseumis. Järgnevalt mõned lõigud reisipäevikust, millest lugeja peaks saama aimu sellest, mida me oma filmivõtete perioodil kogesime.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _