Autor
Sõnum
Timo Kalmu









Sõnumeid:1328
:: Tsiteeri ::
Teema: nõiakannel
Ma ei usu küll, et meie nõiad on trummi kõmistamise asemel kanneldand, aga

udmurdi kandlest (крезь ?= paat) on mul mõned pildid:
[flickr.com]

Lintrop on midagi kirjutand kah:
[www.folklore.ee]

Viena karjala trummidest, joigudest ja nõiarüüdest ei leidnud võrgust suurt midagi. Kes jaksab tuhnigu raamatuis.
16.05.08, 10:33
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: nõiakannel
Ahaa.. seda 'murdimeest ma tean küll..

a shamanismi kohta, kas just end kandle löömisega transsi viidi sarnaselt trummimisele, seda vaevalt, ent maagilist tähendust on kandlele küll omistatud. Eriti isuri ja karjala kanneldel on maagilisi märke, tule, vee jm. sümbolitega. Kasvõi toosama kannel, millest enne rääkisin; aastaarvudega 1282, 1559 ja 1757 (esimesed kaks aastat siiski kaheldavad) - sel oli veel külje peal ruunikirjas "kõrgeauline jumal, aja paha põrgusse". Teine variant on muidugi, et sümbolid kanneldel olid peremärgid, vähem müstiline seletus ent see ei seleta, miks kannelt näiteks spetsiaalselt pahade vaimude kaitseks ümber maja ringi talutati.. kui kellelgi huvi võin selle kohta veel otsida, praegu märkmetest otsides ei tule kohe ette.

Timo Leisiö on ka arendanud igast huvitavaid teooriaid (mis muidugi ei pea 100% paika pidama), kui keegi tahab, siis otsige tema raamatut "Lyyra ja Pythagoras" (1996), seal on ka oletatava sugulaspilli lyyra maagilistest tähendustest.. mul on koopia ka, ja kui kedagi ertiti huviab, nägin Soomes isegi veel mõnes kohas müügil.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
16.05.08, 11:25
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 **    **  ********  ********        **  **    ** 
 **   **   **           **           **  **   **  
 **  **    **           **           **  **  **   
 *****     ******       **           **  *****    
 **  **    **           **     **    **  **  **   
 **   **   **           **     **    **  **   **  
 **    **  ********     **      ******   **    ** 
Lisa fail manusena:
  • Lubatud on lisada järgmiste tüüpidega faile:
  • Fail ei tohi olla suurem kui
  • Veel 2 faili saad lisada sellele teatele