Vanglassesattumise põhjuseid:
Postimees (1886-1944), nr. 95, 25 aprill 1933
Pogromm tööbörsil.
Saarlane lõi Tallinna tööbörsi segamini. Esmaspäeva hommikul lell 10 tuli Tallinna tööbörsi Paljassaarel elutsev töötatööline Karl Tiks ja nõudis, et temale antaks tagasi temalt ära wöemd töötatõölise kaart. Kui temale vastati, et ta kaarti tagasi ei saa ja ta jäädavalt töötatööliste nimekirjast on kustutatud, sattus mees vihatujju: haaras laualt karahvini ja hakkaS sellega lõhkuma. Esijoones langesid tema ohvriks tööbörsi aknad, mille rmckud ühes raamidega välja lendasid. Tööbörsi ametnikud põgenesid surmahirmus märatseja. eest. Märatseja ei leppinud üksi akende sisselöõmisega, vaid lükkas üimber ka kõik tööbörsi lauad. Õnneks läks aga korda naabruses olevast arestimaja politseijaoskonnast saada appi kordnikku, kes mehe areteeris.
Tööbörsi ruumid nägid peale sündmust walja kui lahinguwäljad, kust wast möll üle käinud. Paberid, aktid, tindipotid olid segamini põrandal, laudadel ja toolidel jalad ülespidi, kuna purustatud akendest puhus sisse kõle kewadtuul.
**
Päewaleht, nr. 298, 29 oktoober 1934:
Sissekukkumine tühjas kaubawagunis. Juhus juhtis kahjusaaja ja warga kokku.
Hendrik Wiidiku purjelaew «Elisabeth" seisis keivadel Miinisadamas kiilidokis järelewalweta. Maikuus selgus, et ajajooksul on laewalt warastatud kuus purjet, komplekt signaallaternaid, kompassi alune, neli tvasest laewalampi, 6 iluminaatorit, logi, seinakell, signaalplagusid. binokkel, laewa juure kuuluwad talid ja jooksivad nöörid, laewa päästepaat, presendid, salgirauad, seinalamp, käsipump, neli emaileeritud taldrikut ja wäike waagen. Kokku oli laewalt warastatud warandust 1418 krooni eest. Lukustawd laewaruumid olid murtud lahti. Wargaiks osutusid Nikolai Meier, Hugo Pihkwe r ja August I l w e s. kes olid wiinud osa warastatud asju Paljasaarele nr. 57 majaomanik Karl Tiks: majja, kust need läbiotsimisel kätte saadi. tunnistasid kolm noormeest endid Marguses suudi, kuid majaperemees Tiks eitas oma süüd tvarastatud asjade warjamises. Ta seletas, et noormehed räährntb temale, nagu oleksid nad need asjad ostnud. Temal pole olnud põhjust selles kahelda ning ta tvötnud asjad hoiule.
Rahukogu mõistis Meieri. Pikweri ja Ilwese kuueks kuuks mangi. Karl Tiks sai karistuseks kolm kuud wangistust.
**
Hommikleht, nr. 76, 6 aprill 1934:
Õige sapine mees oli ametiafutiste wastu ka Karl Tiks. Sama Tiks, 'kes mõni aeg tagasi pööras kogu tööbörsi pahuvpidi, lõi lauad ümbör ja aknad katki. Nüüd kaebab tema ipeale Weeteede walitsus. Tiks elab Paljassaarel oma majaosmikus. Temal on Weeteede wailitsusega niisugune leping, et maja tuleb tule wastu kindlustada. Kuna Tiks seda ise ei teinud, siis lasi Woeteede walitsus ise maja kiudlustada. Sellest teatati Tipsile kirjalikult ja paluti teda kiMustuskulu 6,83 krooni maksta Eesti Panka. Muidu hakkab seda summat nõudma politsei. Paljassaare .mees saatis aga asutisele 'kirja tagasi ja tirzj^ws paberi teisele Mjele õige krõbeda waAuse. Muuseas oli selles öeldud, et kui „avtvate et teil õigus on inimest röõwida, n«h, eks siis rööwige sisse, 'kuid palun mitte ähwavdada..Teises Lohas oli jälle öeldud, et Tiks „sarnaste rumaluste peale wastata ei taha". Wõi jälle, „teie kutsute rahwast lihtsalt oma wastu üles." Lõpeb kiri: ^„Pal«AN muAad käed minu waranduse 'küljest ära." Mehe turja tooni põhjustas asjaolu, et ta oli töötu ja pere näljas. Mida sa lindlustad wõi 'kindlustamata jäwd ja pealegi, kuidas tahiti tema maja kindlustada ilma tema teadmata ja tahtmata. Kohus saab aru, eit mees tegi rumaluse Ärritatud meeleolus, föimukirja asemel oleks pidanud paluma malsu sissenõudmise pikendust. Tiks saab karistada koitm nädalat aresti tingimisi.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _