Autor
Sõnum
:: Tsiteeri ::
Teema: Oh armas noormees
Paari nädala eest küsisin Feisspuugis abi naaberküla laulumehe Urmo Markuse laulikus oleva laulu sõnade asjus ja sain Lauri Õunapuult väärt selgituse. Et nüüd tahaksin juttu jätkata, siis kopeerin varasema mõttevahetuse sellesama teemaalgatuse juurde.

Alatskivi valla Passi küla laulu- ja pillimehe laulikus on laul “Oh armas noormees”, mida ta oli kuulnud oma vanema Aliide aegsetelt naabritelt Arnold ja Linda Rebaselt. Laulikusse kirja saanud sõnad olid sellised:

Oh armas noormees

Oh armas noormees anna andeks
Et sind mina võisin armasta.
Aga ennem tuleb armu kaljust
Kui sinu kivist südamest.

Oh elulaine voola ruttu,
Vii voogudelt mind rannale.
Kui kuulen laintelt veel sinu nuttu,
Siis ihaldan sinu rinnale.

Kui murdsid truudust, murdsid vannet,
Mu eluõnne igavest.
Mul tuleb õnn veel enne kaljust
Kui sinu kivist südamest.

Kui julgen sind veel meeles kanda
Ja sinu peale mõtelda …

Urmole olid meelde jäänud ning kirja saanud kolm ja pool salmi, kuid ta mäletas, et laul oli olnud pikem.

Kui olin Urmo lauliku fotot feisspuugis jaganud, siis saingi Meelika vahendusel peagi Lauri selgituse:

Lauri Õunapuu siin Meelika konto alt kirjutab, mul feisspuuki pole ent täna hommikul näitas Meelika mulle seda põnevat postitust, ei mallanud ma siis küünalt vaka all hoida ning saadan lähte. Et lähe on lühike, võib vabalt olla, et Urmo mäletatud laul on: 1. kas teiste lauludega segunenud, 2. lauldud järjestikuselt selle üldviisi, Renniti "Jää terveks õnn, nüüd jumalaga" lauluga, millel on tõesti palju salme.

Jõua!
Viisil: Jäe terveks õnn, nüüd Jumalaga.

Oh elulaene woola ruttu,
Wii woogudes mind rannale;
Ei tormist kuule keegi nuttu,
:,: Ei ihaldust Ta rinnale. :,:

Ta murdis truudust, murdis waljult
Mu õnne-õie igawest.
Mull ilmub pehmust ennem kaljult,
:,: Kui tema heldest südamest. :,:

Oh, jõua laine, randa kanna,
Mind reisist wäsind rändajat!
Mu rinnale oh rahu anna,
:,: Wii ära walu piinawat! :,:

Kogumikust "Elsa laulud. Õnnetu, saatusest vintsutatud vabriku neiu kurbade tundide mälestused“. Kokku kogunud Ernst Meltser, välja antud Narvas, 1911 (lk 19). [Olemas Digaris [www.digar.ee].]

Ernst Meltser (Meltzer). Olnud: Kaagvere mänguselts "Helin". Ametnikkude Ühingu juhatuse esimees, Tartu-Maarja Karskusseltsi kirjatoimetaja, näitleja, poliitik, ametnik.

Lauri mainitud Renniti laulust on siin foorumis varem juttu olnud, vt [meestelaul.metsatoll.ee]

Nüüd aga huvitaks mind selle laulu viis. Renniti laulu viisi autor olevat eespool mainitud foorumipostituse järgi Heinrich Pfeil ning see pärinevat tema laulust "Still ruht der See”. Urmo Markuse kasutatud viis aga tundub midagi muud olevat.

Võtsin nädlavahetusel telefoniga selle viisi üles ja jagan nüüd linki [drive.google.com] Ehk oskab keegi kommenteerida, mis viisiga on tegu?
07.03.17, 00:27
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Oh armas noormees
"Ei lind, ei laul", originaali peale mõtlen.
[meestelaul.metsatoll.ee]

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
07.03.17, 08:01
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Oh armas noormees
Jään siinkohal vastuse võlgu. Ilmselt peab olema tegu mingi tuntud valmis viisiga. Kui "Ei lind ei laul" viisi puhul mõtlesin, et alged (üsna stereotüüpsed käigud) võivad olla mõjutatud kas "dannenbaum'ist" või "ozhidanie'st" ning saanud uueks kindlaks viisiks, siis kõnealuse "elulaene" lauluviisi kuulates on küll kindel tunne, et see peab olema kuskilt üle võetud ning meil populaarne viis. Viisi liikumine paneb mind arvama, et see on Läti viis 20 saj. algusest. Ent läti vanemas muusikas ma väga kodus ei ole. Võiks olla muidugi.
Et too viis mitmes eesti paigas tuntud on viib muidugi mõtted jälle Lätist ära..

Kes "tööd" viitsib teha, siis võiks ju siit uurida: [audio.lndb.lv]

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
07.03.17, 10:41
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Oh armas noormees
Seal "Ei lind ei laul" teema all on viide Mühlhauseni koorivihule 1923, peab sealt järele vaatama, kas "oh oleksin ma laululind" on sama viiega. Võimalik, et mul on too noodivihik olemas ent Ergo, kui oled muuseumis, vaata järele - seal on ju kõik nimekirja järgi, erinevalt minu riiulitest :)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
07.03.17, 12:12
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Oh armas noormees
[ester.ee]
[ester.ee]

Laul "Sala soov"

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
07.03.17, 12:14
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Oh armas noormees
Aitäh, Lauri, need on head otsad, mida pidi edasi liikuda. Tõesti on sel Urmo viisil ühisosa "Ei lind ei laul" algusosaga. Vaatan Mühlhauseni koorivihust järele, kui järgmine kord muuseumisse lähen. Loodan, et seda ikka näha antakse, sest vaatan Estrist, et tegu on arhiiveksemplaridega.
E.
07.03.17, 18:04
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 ********   ******    ********    ******    *******  
    **     **    **   **     **  **    **  **     ** 
    **     **         **     **  **        **     ** 
    **     **   ****  ********   **         ******** 
    **     **    **   **         **               ** 
    **     **    **   **         **    **  **     ** 
    **      ******    **          ******    *******