Autor
Sõnum
Timo Kalmu









Sõnumeid:1327
:: Tsiteeri ::
Teema: Põhja-Eesti regilaulu mitmehäälsus
Viimastel kooslaulmistel on saanud üha ilmsemaks karjuv vajadus Põhja-Eesti regilaulu mitmehäälsuse järele.
Küll lauldakse peale Setu kiledat, küll alla Saksa magedat, aga mina ei mäleta, et keegi oleks püüdnud katsetada kunagise (kõigile teada oleva) loomuliku mitmehäälsusega.
Seega tegime väikese katse.
Laulsime Väike-Maarja laulukogumikust "Ühte käivad meie hääled" lk 40 Peeter Tiitsmani järgi ühe viisikese, mille juurde on märgitud "Variantide vaheldamine suvaline".
Välja tuli niisugune .

Hoiatuseks niipalju, et noodi veerimisega kippusid sõnad ununema ja enam vähem mõistlik kooskõla kujunes alles laulu lõpuks, aga tegemist oli ka esimese üritamisega.
Ehk keegi teine teeb midagi taolist nüüd meist paremini.
26.03.10, 11:00
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Põhja-Eesti regilaulu mitmehäälsus
>>aga mina ei mäleta, et keegi oleks püüdnud katsetada kunagise (kõigile teada oleva) loomuliku mitmehäälsusega

Osaliselt toimib see meie laulmistel kogemata kombel pidevalt, seda nimetatakse heterofooniaks.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
26.03.10, 17:51
Timo Kalmu









Sõnumeid:1327
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Põhja-Eesti regilaulu mitmehäälsus
Tuleb tõde tunnistada.

Aga ikke kõlas huvitavalt.
Ja vist oli väike vahe kah kuulda, kas igaüks eputas sihilikult oma viisiga või ei saand lihtsalt pihta, mida see eeslaulja jöriseb.
26.03.10, 19:53
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Põhja-Eesti regilaulu mitmehäälsus
Aga selles mõttes, Timo, on Su tähelepanu väga õigel kohal, et kas see heterofoonia on traditsiooniline või tõesti juba flirt lõuna-eestlastega (just nagu nad laulaks kaunimaid viise, eks!? :p ) Samas, sel juhul võiks see olla juba polüfoonia.
Ent juhuslikkust võib sihilikult olla keerukas tekitada.
Mõne laulu puhul on minu kõrva järgi meil jälle väga kena heterofoonia tekkinud, ma ei söanda praegu üteldagi, määraste põhja-eesti laulude puhul, muidu äkki teinekord rikub ära..

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
27.03.10, 08:16
Timo Kalmu









Sõnumeid:1327
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Põhja-Eesti regilaulu mitmehäälsus
See "juhuslikkus" oli tookord väga kunstlikult tekitatud.
Igaüks laulis üht üleskirjutatud varianti ja eeslaulja laulis vaheldumisi kõiki, et teised kogemata ühe viisi peale üle ei läheks.

Loomulikum kooskõla tekiks sel juhul, kui kõik oskaksid vabalt seda viisi varieerida, aga sellest me oleme veel väga kaugel.

Kui me varieerimegi, siis mitte nii nagu muiste kombeks oli vaid vastavalt oma tänapäevasele Euro-Ameerika muusika kogemusele.

Noh, kui regilaulule veel aega antud on, siis ehk tulevad põlved hakkavad jälle ka kohalikku omapära järgima, aga meie tegime lihtsalt katse.
27.03.10, 11:10
Timo Kalmu









Sõnumeid:1327
:: Tsiteeri ::
Teema: P.S!
Ma ei arva, et meie lauludele ei tohiks kiledat ega jämedat peale teha või didžeriduud või sünti kõrvale mängida, aga exootika mõttes võiks seda vana asja kah õppida.
27.03.10, 11:42
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Põhja-Eesti regilaulu mitmehäälsus
Otse loomulik, et me ei pääse tänapäevase kultuuri pealesurumisest mitte kuidagi ning see ei ole ei hea ega paha, vaid loomulik elu kulgemine.. ent muidugi, ka minu püüd on suuremas osas, laulda umbes nii, nagu kõige vanem mälu (või mol'o) on võimeline mäletama.
Seepärast ma pigem ka katsetan organiseeritud juhuslikkust kui haaran parema käega djembe ja vasemaga did˛eriduu järele!

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
27.03.10, 11:48
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 **    **  ********  ********   ********  ******** 
  **  **      **     **     **  **           **    
   ****       **     **     **  **           **    
    **        **     ********   ******       **    
    **        **     **         **           **    
    **        **     **         **           **    
    **        **     **         **           **