Autor
Sõnum
Timo Kalmu

Sõnumeid:1369
:: Tsiteeri ::
Teema: Võrus 22. aprillil Esimene Võrokeste Kongress
Võrus kutsutakse 22. aprillil kokku esimene Võrokeste Kongress. Kongress koguneb, et Vana-Võromaa rahvas saaks ise otsustada elu kestmiseks tähtsaid küsimusi.
Kongressil tulevad teemaks, kuidas hoida oma põlist keelt, kultuuripärandit, puhast elukeskkonda, mürgivaba mulda, majandada metsa mõistlikult ja jätkusuutlikult, arendada turismi, luua ja arendada maaettevõtteid ja töökohti, leida võimalusi tulu teenimiseks, hoida teenuseid pakkuvad kogukonnakeskused maakohtades avatuna

20.02.23, 18:32
Timo Kalmu

Sõnumeid:1369
:: Tsiteeri ::
Teema: Paar vanna kilstukõist võro keele häötämise luust
Seokõrd sai Plado Heleni käest juhatusõ sääntse kirotusõ mano üteh aolehe Olevik 1895. aastaga numbrih (nr 30), koh seletedäs tävve tõsihusõga, et võro kiilt es pidänüq inämb sukugi raamatidõ ja kirotamisõ keeles pruukma. Täpsämbähe um tah külh juttu kerigu lauluraamatist ja näide keelest, a tuu mant tuldas kipõstõ väega kimmä ja selge järeldüse mano, et mitte määnestki kirotõdut võro kiilt olõ-õi inämb vaia ja Eesti ainugõnõ kiräkiil tohes õnnõ Talliina kiil ollaq.

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj12cylAUpnQfnO1Zc-8sF30FmQcWCqNoIG4jl-NNqrsFY-XlQnxgt2WKU23ldvg1OHwKfziW47s3_jkyZWNd2XHeIhYk_XVeU_gTTqPvGo6J6iiS8nONS1j6vsrjPnjTkNANWVXJtjUuwsXmW1Jht2HQ81JIhnATuKFYcCs1dJsbdpEMOhchYRmV6n/s1128/Screenshot%202023-04-09%20at%2001.32.05.png

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjZWpAWd-TiU-4JZQBJXdnjHRwchjcenDRiL_NHZc8UxdQk3YMQj0pUDR1j16aeqwFkZ4p8F7FBxRBhofhN6f4JJmZEe06kpQzZ3sbQ7Sr-Ay7ENY1LGP8EToU5hEJZOmo9PLsPTysabGxXhBXlTr9jwWTK2uEAPon2GyOO9gGVc9-6RYTwFXbfYDYh/s1514/Screenshot%202023-04-09%20at%2002.32.17.png
09.04.23, 11:18
Timo Kalmu

Sõnumeid:1369
:: Tsiteeri ::
Teema: Milles kongress kokko kutsutas?
Kost om peri Võrokõisi kongressi mõtõ’?
Mõtõ’ Võrokõisi kongressist om peri jo 1988. aastagast, ku luudi Võro Keele ja Kultuuri Fond. 2022. aastaga sügüse võtť Võrokõisi kongressi mõttõ vahtsõst üles võro kiränik ja luulõtaja Kauksi Ülle, kiä omgi olnu’ kongressi päämäne iistvidäjä.

Milles kongress kokko kutsutas?
Võrokõisi kongress kutsutas kokko, et üten arota’, kuis parõmbahe hoita’ umma põlist kiilt, kultuuriperändüst ja elokeskkunda. Et võrokõsõ’ saasi’ kõgõ taa üle esi’ otsusta’.

[www.vorokongress.ee]
16.04.23, 20:43
Timo Kalmu

Sõnumeid:1369
:: Tsiteeri ::
Teema: pulli ja sikku
Paistab, et saab niisama pulli. Need naiivikud kutsuvad ise hundid lambaid valitsema.


Kiä või kongressile tulla’?

Kongressile või tulla’ saadikus egä inemine, kiä esi’ tund, et tä om võrokõnõ ja kiä om saanu’ viie inemise helü. Hää olnu’, ku saadikidõ siän olnu’ umavalitsuisi ja asotuisi juhtõ, külävanõmbit, ettevõtjit, oppajit ja luujit – võimaligult mitmõsugumaidsi inemiisi.
18.04.23, 11:48
Timo Kalmu

Sõnumeid:1369
:: Tsiteeri ::
Teema: Võrokesed kuulutasid end põlisrahvaks ja tahavad oma keele tunnustamist
[www.err.ee]

Kirjaniku Ülle Kauksi sõnul tuli kongress kokku kutsuda, sest muutuvas maailmas, pidades silmas Nursipalu harjutusala laiendamisega tekkinud olukorda, tuleb enda õiguste eest valjuhäälsemalt seista.

"Maailm on muutunud selliseks, et me peame kõva häälega välja ütlema, et me oleme rahvas, et meil on keel ja et me tahame rahvaloendusel olla võrokesed. Me tahame, et meie keele kohta ei öeldaks mitte murre, vaid keel; me tahame, et meie keskkond ja maa säiliks sellisena, et me saaks selle edasi anda järgmisetele põlvkondadele, et võrokesed kestaksid ka homme ja ülehomme," rääkis Kauksi.

Nii hääletati kongressil kolme olulise eelnõu üle, millest ühega kuulutasid võrokesed end põlisrahvaks.

"Selle üle, kas Euroopas on põlisrahvaid peale saamide, selle üle vaieldakse senini. Las ametnikud vaidlevad, nagu nad tahavad, põlisrahva määramise kõige olulisem asi ongi see, et rahvas peab seda ütlema," lausus Võro instituudi direktor Rainer Kuuba.


Võrokesed kuulutasid end põlisrahvaks
Teise eelnõu vastuvõtmisega otsustati, et neljaks aastaks valitud kongress hakkab aktiivselt tegelema sellega, et võru keel kuulutataks eraldi keeleks ka Eesti keeleseaduse seisukohalt. Aga ka sellega, et Vana-Võrumaa koolides ja lasteaedades hakkaks toimuma kakskeelne, eesti-võrukeelne õpe.

"Valitsus ja riik ei saa siin kõike meie eest ära teha, me peame ise rääkima võru keeles ja peame lastele õpetama võru keelt ja peame laskma lastel rääkida," ütles võru keele õpetaja ja võrokeste saadik Ene Säinast.

Kolmas eelnõu käsitles Võrumaa keskkonna hoidmise plaani, mis sätestab, et võrokestel on õigus hoida oma elukeskkond puhtana mürkidest, prügist, mürast ja kunstlikust valgusest.

"Ja kui kellelgi tulevadki suured plaanid, siis plaanid plaanideks, aga need tuleb kohalike elanikega läbi rääkida. Kui saadakse kohalikega kokkuleppele, siis ongi hästi," lausus Kuuba.
23.04.23, 10:56
Lauri Õunapuu

Avatar
Sõnumeid:2754
:: Tsiteeri ::
Teema: Re
On huvitav jälgida, millal ja kuidas enamvähem Luksemburgi suurust häält kuulama ja tähele panema hakatakse..

Hispaanlased, prantslased, hiinlased.. Vastureaktsioon globaliseerumisele, ent mida kaugemalt vaadata, seda arusaamatumaks võib lihtsale inimesele küsimus paista. Targale inimesele on muidugi kõik selge.

[www.thetruesize.com]

Nursipalu on nagu enesemääratluse katalüsaator.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
23.04.23, 12:29
Timo Kalmu

Sõnumeid:1369
:: Tsiteeri ::
Teema: x
lihtne linnainimene ei saa üldse aru, mida need matsid seal jauravad.

mida rohkem meie poisid liitlastega metsas paugutavad, seda kaitstumad me kõik venelaste pommitamise eest oleme
23.04.23, 14:34
Timo Kalmu

Sõnumeid:1369
:: Tsiteeri ::
Teema: Toetame võrokeste soovi hoida oma põliskultuuri ja elukeskkonda!
Head setod, mulgid, kihnlased, saarlased, hiidlased, läänlased, virulased ja kõik teised, kelle jaoks Eesti Vabariigi erinevate piirkondade põline kultuuripärand ja elukeskkond on tähtis! Võrokesed vajavad teie tuge.
[rahvaalgatus.ee]Muudetud 1 korda. Aeg: 10.05.23 19:38 kasutaja: Timo poolt.
10.05.23, 19:32
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 **  ** ******** ******** ******** **   ** 
 ** **   **   **  ** **    ***  *** 
  ****    **     **  **    **** **** 
  **    **    **   ******  ** *** ** 
  **    **    **   **    **   ** 
  **    **    **   **    **   ** 
  **    **    **   ******** **   **