Autor
Sõnum
Timo Kalmu

Sõnumeid:888
:: Tsiteeri ::
Teema: Kutse Piibaritesse
Jaagup Kippar
17h ·
Kutse Piibaritesse

Uueks õppeaastaks uued kandlevirblid ja keeletraat varutud, puujupid kuivavad kuuri all. Kevadine ühest puust kandlemeisterdus viienda klassi tööõpetuse tunnis osutus üllatavalt jõukohaseks ja kasulikuks. Mõne tunniga valmis pill ning teise mõne tunniga sai mänguoskuse nullist nõndakaugele, et võis Setu kargusega üles astuda. Sel sügisel kavatsen iga pilliõpilasega koos ka kandle meisterdada ning sellega vähemasti ühe loo tuttavaks saada.
Üldjuhul on igal õpilasel üks põhipill ning üks lisapill - karmoska, kitarr, ukulele, mandoliin, kannel, lokupill, torupill. Lisaks võimalik õppeklassis õpetaja juhendamisel tutvust teha paarikümne muusikainstrumendiga, saada aru nende tööpõhimõttest ja häälestusest ning õppida neil tutvustamiseks ja näitamiseks paar lugu mängima. Näeb rahvapillide ning klassikaliste pillide sarnasusi. Kui roopilli või eesti torupilli järjekindlalt täiendada, on tulemuseks klarnet või saksofon. Kui põispilli täiendada, saab tšello. Ülemhelid kõlavad sarnaselt karjapasuna, fanfaari, trombooni ning trompeti juures. Suupill ja lõõtspill on lähedalt sugulased, viimase puhul ei pea lihtsalt ise puhuma. Pajuvile, savivile, tinavile ja plokkflöödid teevad häält sarnasel moel, plokkflööte saab seinalt võtta ja mängida viies eri suuruses. Mandoliini ja viiuli keeled samas häälestuses, ukulelel jälle peaaegu nagu neli kitarri peenemat keelt. Kel väikekandle peal tundub et keeli väheks jääb, võib lugusid välja meelitama hakata taas tuntuks mängitud topeltkeeltega päkarauakandle pealt.
Orkestritund Kullos teisipäeviti 17.45-18.30. Eratundideks veel vabad ajad teisipäeviti 15.30-16.15 ning 19.15-20.00. Ametlik registreerumisleht:
[kullo.ee]
Enne kirja panemist võtame proovitunni ette - siis on näha, kas õpetusmoodus mõlemalt poolt klapib.
Esinemiste juures Piibarid tavaliselt tutvustavad pille, mängivad lugusid, veavad mänge ja tantse - nõnda sobime mitmesuguse rahvaga. Sügiseks praeguse plaani järgi kirjas kadripidu Uuemõisa algkoolis, aga küll neid ettevõtmisi tuleb vaikselt juurde - sel kevadpoolaastal esinesime Pimedate Ühingus, avasime Kullos pillinäituse ning astusime üles Vergi kalurite päeval.
Viimastel aastatel mängude vedajateks vaid pillimängijad olnud, kuid kui suve lõpul rohkem huvilisi (laulu)mängude ning õhtu vedaja rolli vastu huvi tunneb, siis paneme eraldi laulurühma taas käima. Ise sündmusi vedades näen, et nii kahesaja-, saja- kui kahekümneaastased mängud täiesti toimivad, kui need sobivas vanuses ja meeleseisundis inimestele meelde tuletada või tuttavaks õpetada.
12.08.20, 12:39
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 **   ** **  ** ********  **   ** **  ** 
 ***  *** ***  ** **   **  **  **  ***  ** 
 **** **** **** ** **   **  ** **  **** ** 
 ** *** ** ** ** ** ********   ***   ** ** ** 
 **   ** ** **** **      ** **  ** **** 
 **   ** **  *** **     **  **  **  *** 
 **   ** **  ** **     **   ** **  **