Autor
Sõnum
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: 6. Tartu traditsioonilise tantsu festival. 26-27.10
[kultuuriaken.tartu.ee]

6. Tartu traditsioonilise tantsu festival „Eesti rahvatantsud“
26.–27. oktoobril 2012
Eesti Üliõpilaste Seltsi majas (J. Tõnissoni 1, Tartu)

Õpitoad, kontserdid, tantsuklubid

Reedel, 26. oktoobril
12.00 Ringtantsude ja -mängude õpituba (Janika Viilma, Ülle Paltser)
14.00 Kindlavormiliste labajalgade õpituba (Kaarel Kõivupuu, Kristiina Kapper)
16.00 Seto kadrillide ja karguste õpituba (Jaan Sarv, Õie Sarv)
19.00 Noorteansamblite kontsert: Singelus, Kaval Käsi, Võru Muusikakooli pärimusmuusika osakonna kandleõpilased, Wigla, Virtuoossed Verinoored
21.00 Tantsuklubi

Laupäeval, 27. oktoobril
12.00 Unustatud paaristantsude õpituba (Leanne Barbo, Jaan Sarv)
14.00 Piirkondlike paaristantsude õpituba (Võrumaa, Harjumaa, Saaremaa, Kihnu tantsud)
16.00 Piirkondlike kontratantsude õpituba (Võrumaa, Harjumaa, Saaremaa, Kihnu tantsud)
19.00 Sinimaniseele 15. sünnipäeva kontsert: Seto Latsi Kuul Pärimusringiga, Sinimaniseele, Vahtsõ Helbi, Tsõdsõpujaleelo, Küi, Viislepp, Kihnumua
22.00 Tantsuklubi

Päevapilet 5 €

Täname: Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali, Rahvakultuuri Keskust, Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgruppi, Tartu Kultuurkapitali, Tartu Linnavalitsust, Eesti Üliõpilaste Seltsi, Tartu Akadeemilist Kultuuri- ja Haridusühingut, Eesti Rahvaluule Arhiivi, Tartu Kultuuriakent, Tartu Ekspressi, Linnalehte, AS-i Postimees

Lisateave: www.sinimaniseele.ee, 5566 3097, 5560 2102

***
Reedel, 26. oktoobril

12.00 Ringtantsude ja -mängude õpituba
Meie esivanematele on olnud loomulik laulda ning samal ajal liikuda mööda ringi. Kas selles ringis on midagi praktilist, maagilist või hoopis esteetilist? Tulge kogu perega proovima ja kaasa mõtlema. Pühime unustusetolmu mõnedelt tantsudelt ja ringmängudelt.
Läbiviijad:
Janika Viilma – torupill, väikekannel, laul, tantsuõpetus
Ülle Paltser – väikekannel, laul, tantsuõpetus

14.00 Kindlavormiliste labajalgade õpituba
Labajalaõpitoas saavad huvilised seekord õppida kindlavormilisi labajalatantse. See tähendab neid tantse, kus kindla muusika juurde kuuluvad konkreetsed tantsuskeemid, nt mustjala madal, vanaranna või räditants. Õpitoas ei keskenduta sel korral pikalt labajalasammule ega paarispöörlemise tehnikale, seega algajatel soovitame olla väga tähelepanelikud ja sättida ennast juba oskajamate lähedale. Kristiina Kapper on tantsuõpetaja Tallinnast, kes jagab ennast rahvatantsurühmade juhendamise ja traditsioonilise tantsu õppimise-õpetamise-uurimise vahel.
Kaarel Kõivupuu on Võrumaa juurtega lõõtsamängija, keda muu pillimängukunsti kõrval huvitavad ka just tantsuksmängimise nipid.
Kristiina ja Kaarel on koos tegutsenud juba mitmeid aastaid, muude projektide seas on mõlemad traditsioonilise tantsu festivali „Sabatants“ korraldusmeeskonna liikmed.
Läbiviijad:
Kaarel Kõivupuu – eesti lõõtspill, karmoška, tantsuõpetus
Kristiina Kapper – tantsuõpetus

16.00 Seto kadrillide ja karguste õpituba
Igal rahval on oma rütmipõhi, mis tuleb välja nii laulus, pillimängus kui ka tantsimises ehk liikumises. Setodele omast tantsimist nimetatakse karguseks, kus põhiline liikumine toimub üksi tasaselt ringis. Aja jooksul on aktiivsema heliga pillid muutnud karguse jõulisemaks ja hoogsamaks. Kadrill on küll laia levikuga tants, aga ikka on kõigil rahvastel neile ainuomane tantsimise viis. Setod, kes on elanud venelastega kõrvuti, on tekitanud oma seto kadrilli (kadreli) variandid. Õpitoas näidatakse 20. sajandi alguses filmitud setode ja karjalaste tantsimist, et külastajad saaksid natuke aimu sellest, kuidas aja jooksul on tants muutunud ning milline on olnud tantsuvõte ja kehahoid. Räägitakse pillimehe ja tantsija koostööst ning proovitakse läbi enda keha olla sajanditagune tantsija.
Õpitoa läbiviijad:
Jaan Sarv – karmoška, tantsuõpetus
Õie Sarv – tantsuõpetus

Reedel, 26. oktoobril, kell 19.00 Noorteansamblite kontsert: Singelus, Kaval Käsi, Võru Muusikakooli pärimusmuusika osakonna kandleõpilased, Wigla, Virtuoossed Verinoored

Singelus
Tartu noorteansambel Singelus ühendab noored vanuses 14–17 aastat. Ansambel tegeleb küll peamiselt rahvamuusikatöötlustega, kuid proovivad kätt ka Eesti tantsumuusikaga. Kõik mängijad on alati valmis ka ise tantsupõrandal kaasa lööma. Singelus tähendab vanas eesti keeles "konksu". Konksu otsa võib mõndagi põnevat haakida – häid sõpru, häid elamusi. Singeluses mängivad-laulavad:
Anzela Sirel – klaver, karmoška
Maarja-Liis Soo – plokkflööt
Mirjam Koor – viiul
Kaidi Ahas – ukulele
Arnold Milihhin – kitarr
Reemo Vilipuu – ksülofon
Sander Reemets – ksülofon
Vahur Repson – djembe
Halliki Pihlap – juhendaja
[kaptentrumm.webs.com]
[www.facebook.com]
[www.youtube.com]
[www.youtube.com]

Kaval Käsi
Tartumaa Rahvakultuuri Keskseltsi (TRAKSi) lasteansambel „Kaval käsi“ sai oma nime kandleringi varjunime järgi, mis omakorda sai oma nime laulust, kus kiidetakse, et „kaval käsi lõi kannelt“. Ansamblina hakati koos mängima umbes 3–4 aastat tagasi, kui kanneldele lisandusid ka plokkflöödid. Laulumängu „Londoni linnas“ on võimalik kuulata TRAKSi rahvamuusikaplaadilt. Tavaliselt esitatakse pillilugusid-laule koos väikeste näidendijuppidega – nii on lustakam.
Kavalas Käes laulavad ja mängivad:
Richard Jõgi – väikekannel, laul
Pöök Vilbaste – plokkflööt, väikekannel, laul
Pääsu Silme Vilbaste – plokkflööt, väikekannel, kitarr, palju laulu
Kadri Joala – plokkflööt, kannel, laul
Mirjam Sürr Tullus – väikekannel, laul
Leele Joala – väikekannel, laul
Anneli Vilbaste – kitarr, väikekannel, plokkflööt, juhendaja ja jutuvestja
[www.youtube.com]
[www.youtube.com]

Võru Muusikakooli pärimusmuusika osakonna kandleõpilased
Tantsufestivalil osaleb kamp noori väikekandlemängijaid, kelle õpingud Võru Muusikakoolis hakkavad peagi lõpule jõudma – 7 aastat pillimängu ja sõpruskonnaks kasvamist, üksteiselt mõõdu võtmist ja ühiseid jämme. Kontserdil kõlavad lood kodukandist ja kaugemalt, sekka omaloomingut.
Musitseerivad:
Hebo Rahman – väikekannel
Eliise Oss – väikekannel
Mirjam Vodi – väikekannel
Carol Maask – väikekannel
Eveliis Kallas – väikekannel
Carmen Oroperv – väikekannel
Kadri Lepasson – väikekannel, juhendaja
[muusikakool.voru.ee]

Wigla
Wigla on rahvamuusikat meilt ja mujalt omas seades ja võtmes edasi andev, muusikaga tegelevatest Tallinna poistest koosnev, instrumentaal-vokaal noormeeskvartett. Noormehed musitseerivad juba paar viimast aastat üheskoos, esinedes nii suuremale kui ka väiksemale publikumile. Verstapost, mille juures iga aasta peatutakse ja tänu millele ansambel kokku tuli, on festival „Regilaul uues kuues”, mis motiveerib noormehi kokku tulema ning proovi ja teekonna kestust nautima.
Koosseis:
Karl Markus Haavamägi – rebekk, laul
Siim Tanel Tõnisson – akordion, pingipill, laul
Päär Joonap Keedus – kitarr, laul
Peeter Margus – viiul, väikekannel, jauram, laul
[www.facebook.com]
[wigla.blogspot.com]
[www.myspace.com]

Virtuoossed Verinoored
Virtuoossed Verinoored tulid kokku selle aasta alguses, et astuda üles Gikši 5. öötantsupeol. Pärast seda on nad erinevates koosseisudes esinenud nii kodumaal kui ka lõunanaabrite juures. Koosmängukogemust on kõigil mitme aasta jagu. Üksteist kuulates sünnivad kordumatud ja omanäolised esitused, milles peegelduv mängurõõm paneb kuulajalgi jala tatsuma.
Ansambli liikmeid on mitmel korral tunnustatud pärimusmuusika võistumängimistel. Kollektiiv esitab peamiselt eesti pärimusmuusikat, uuemat rahvamuusikat ja rahvalikku omaloomingut.
Koosseis:
Ann Maria Piho – väikekannel
Kaisa Kuslapuu – torupill, tinaviled
Ruti Kirikmäe – karmoška
[www.youtube.com]
[www.youtube.com]

Laupäeval, 27. oktoobril

12.00 Unustatud paaristantsude õpituba
Õpitoas tutvustatakse veidi vähem tantsitud või põhjalikumat selgitust nõudvaid paaristantse. Harjutada saab nii polka-, masurka- kui polkamasurkasammu. Sekka veidi reilendrit ja tagurpidi reilendrit. Tantsud, mis kindlasti läbi vaadatakse, on eideratas, puuratas, keigapere ja paigalejäämise polka.
Leanne Barbo hakkas rahvamuusikaga tegelema 2000. aastate algul ansamblites Sinimaniseele ja Väike Hellero. Praeguseks on Leanne tegus ja diplomeeritud pärimusmuusik, kes meelsasti oma teadmisi ka teistega jagab. Jaan Sarve südameasjaks on kodust eluteele kaasa saadud mitmesuguste traditsioonide alalhoidmine.
Õpitoa läbiviijad Jaan ja Leanne on mõlemad ühtlasi Tallinna tantsuklubi eestvedajad ning ka traditsioonilise tantsu festivali „Sabatants” korraldamisel on neil oluline osa.
Läbiviijad:
Jaan Sarv – karmoška, tantsuõpetus
Leanne Barbo – torupill, tantsuõpetus

14.00 Piirkondlike paaristantsude õpituba
Pärimusmuusikud ja tantsupärimuse kandjad viivad koos läbi paaristantsude õpitoa, kus tutvustatakse tuntud rahvatantsude piirkondlikke variante ja Harjumaale, Võrumaale, Saaremaale ning Kihnule iseloomulikke paaristantse. Tantsutoa üheks osaks on paaristantsude ajaloolise tausta tutvustamine.
Õpitoa läbiviijateks on Veera Leas koos folklooriansambliga Kihnumua, Kadri Lepasson Võru Muusikakooli pärimusmuusika osakonna kandleõpilastega, Kristiina Kapper, Kaarel Kõivupuu ja ansambel Küi.

16.00 Piirkondlike kontratantsude õpituba
Õpitoas tutvustatakse kontratantsude levikut Eestis ja nende tantsude ajaloolist tausta. Eesti rahvatantsu kesksest arenguliinist jäid kontratantsud veidi kõrvale, kujutades endast rohkem lokaalseid, rannikualadele ja Kagu-Eestile omaseid nähtusi. Eesti kontratantsude valik on üsna kesine ja enamasti tunduvad needki olevat laiemalt levinud kontratantsude lühivormid või iseseisvunud osad. Tantsupärimuse seegi osa väärib tutvustamist ja taaselustamist tantsusaalides.
Õpitoa läbiviijateks on Veera Leas koos folklooriansambliga Kihnumua, Kadri Lepasson Võru Muusikakooli pärimusmuusika osakonna kandleõpilastega, Kristiina Kapper, Kaarel Kõivupuu ja ansambel Küi.

Laupäeval, 27. oktoobril, kell 19.00 Sinimaniseele 15. sünnipäeva kontsert: Seto Latsi Kuul Pärimusringiga, Sinimaniseele, Vahtsõ Helbi, Tsõdsõpujaleelo, Küi, Viislepp, Kihnumua

Seto Latsi Kuul Pärimusringiga
Seto Lasti Kuul tekkis vajadusest tutvustada Tallinnas elavatele seto päritolu või muidu seto kultuurist huvitatud lastele leelot, tantse, ringmänge, käsitööd, kandlemängu, kombeid ja muud seto kultuuriga seonduvat. Huviring toimus kord nädalas õhtuti Ülle Paltseri õpetamisel.
Seto Lasti Kuuli ja pärimusringina astuvad üles:
Ülle Paltser – laul
Ilo Paltser – laul
Unnepeve Paltser – laul
Janika Viilma – laul
Säde Mutso – laul
Randal Mutso – laul
Allika Mutso – laul

Sinimaniseele
Seto laulumängu refräänist enesele nime saanud Sinimaniseele on nii ansambel kui ka sõpruskond. Laulmine, pillimäng ja tants ei ole üksnes lavalkäigud, vaid eluviis, mida iga liige väljendab mõnevõrra isemoodi, sestap pole Sinimaniseele laad liiga määratletud ega selgepiiriline. Sinimaniseelet hoiab ja ühendab elav huvi pärimuskultuuri kätketud teadmise ja kogemuse vastu, mida enese jaoks tänapäevase ilmapildi kaudu taasavastada katsutakse.
1997. aastast koos tegutsenud Tartu rahvamuusikute ansambel Sinimaniseele andis 2006. aasta alguses välja oma esimese helikandja „Ääletu ägin“ ning hiljem ilmunud Tartumaa Rahvamuusika plaadil kõlab „Imetegija“. Sinimaniseele oli 2010. aastal Tartu linna esindusansambel.
Seekord esinevad järgmised praegused ja endised sinimanid:
Ülle Paltser – laul
Helen Kõmmus – laul
Martiina Viil – laul
Monika Suškevics – laul
Kristel Põder – laul
Kristen Suokass – laul
Keiu Juurmaa – laul
Eva Väljaots – laul
Maarja Aigro – laul
Carolyn Torger – laul
[www.sinimaniseele.ee]
[www.facebook.com]
[www.youtube.com]

Vahtsõ Helbi
Setomaal, Obinitsa kandis, oli tore ja mõnus kohalike naiste laulupundike, keda kutsuti
Helbi koor. Nende lauldud lauludest on kokku pandud neljane CD-kogumik („Lauluhõpõ
hellin“, 2006) koos laulusõnade vihikuga. Aeg on teinud oma töö ja tänaseks on need seto targad
laulunaised lahkunud jäädavalt, aga oma laulud ja mõtted on nad jätnud kohapeale alles. Praegused Obinitsa kandi naised tulevad aeg-ajalt kokku ja laulavad Helbi koori naisi meenutades ning pakuvad nii endile kui ka teistele laulurõõmu.
Nüüdse koori nimeks on Vahtsõ Helbi, kuna tegemist on järgmise põlvkonnaga. Vahtsõ Helbi ei laula küll täpselt samamoodi, kui nende eelkäijad, kuid peaaegu kõik nad kannavad Helbi koori naistest mingit osa- kas ollakse koos laulnud, esinenud, kirmastel käinud, pidusid pidanud või siis omatakse nendega lausa sugulussidemeid.
Leelokooris laulavad koos:
Õie Sarv – laul
Maarja Hõrn – laul
Kärt Blum – laul
Riin Tammiste – laul
Kati Liiv – laul
Marika Ahven – laul
Airis Lasma – laul
Aive Annuk – laul

Tsõdsõpujaleelo
Tsõdsõpujaleelo sai alguse 2002. aastal Supilinnas. Sõprade ja ülikoolikaaslaste seltsis sündisid Jaagu ja Jüri Meloni tänava korteri katusekambrites, köögis ja vanas hoovisaunas spontaansed
regilauluõhtud, millele andsid tooni just meeshääled. Aasta lõpus ühines osa sõpruskonnast rahvamuusikaansambliga Sinimaniseele. Ajapikku moodustus Sinimani meestest omaette ansambel, mis samuti lauluõhtutel endale ja sõpradele aeg-ajalt mõnusa olemise lõi. Nüüd saab Tsõdsõpujaleelo mõnevõrra harvem kokku, sest meeste elupaigad asuvad lisaks Tartule Sõrves, Harjus ja Võrus.
2005 anti välja CD „Mahtra sõda” (koos ansambliga Metsatöll).
Kontserdil astuvad üles:
Jaak-Albert Metsoja – laul
Martin Ellermaa – laul
Mihkel Soon – laul
Oliver Parrest – laul
Taavi Tatsi – laul
[www.youtube.com]
[et.wikipedia.org]

Küi
Ansambel Küi ühendab seltskonda (pärimus)muusikaarmastajaid. Pillimehed on kõik mingil moel Sõrvemaaga seotud – kas olles siis sealt pärit, elades ja töötades Sõrves või siis olles tihedalt seotud Sõrvest pärit kaaslasega. Küi kõlapilt on mitmekesine – kasutatakse väikekandleid, viiuleid, parmupille, torupille, vurre, kirveid, villakaare, saunavihtu, prügikühvleid, trumme jpm. Lauldakse peamiselt regilaule, kuid mängitakse ka uuemat rahvamuusikat. Viimasel ajal aga tehakse rohkem rahvamuusikasugemetega omaloomingut. Enamik repertuaaris olevatest lauludest on pärit Saaremaalt, mujalt leitud laulutekste lauldakse „sõrve aktsendiga“.
See kõik kokku annab Küi loomingule omapärase kõla, rütmi ja hinge. Tavapärase muusikaarmastaja jaoks võib Küi muusika tunduda kohmakas, tahumatu ja veidi „mööda“, kuid on päris kindlasti kordumatu.
Koosseis:
Anu Lepik – plokkflööt, löökriistad, laul
Kertu Kalmus – löökriistad, laul
Margus Lepik – mandoliin, modifitseeritud moldpill, laul
Mari Lepik – kannel, plokkflööt, viiul, laul
Oliver Parrest – vilepill, torupill, laul
Silver Saluri – trummid
[www.facebook.com]
[www.myspace.com]

Viislepp
Ansambel Viislepp sündis Helen Kõmmuse ja Anneli Vilbaste häälte, kitarrikeelte ja rahvalaulude kooskõlast Karlova serva peal Tartu linnas 2008. aasta mihklikuus. Naised on enda ja sõprade rõõmuks laulunud nii omi vanu häid regilaule kui ka ilma pealt kokku kogutud riimituid laululugusid. Sekka satub ka omi helindeid. Peaasi, et laulus mõnu oleks.
Koosseis:
Anneli Vilbaste – laul, kitarr
Helen Kõmmus – laul

Kihnumua
Folklooriansambel Kihnumua koondab enda alla suure osa Kihnu elanikkonnast. Kihnumua repertuaaris on Kihnu laulud ja tantsud, samuti tutvustab ansambel Kihnu käsitööd ja kombestikku nii kodusaarel kui väljaspool. Kihnumua on osa võtnud väga paljudest rahvusvahelistest folkloorifestivalidest nii Eestis kui välismaal.
Kihnus on tants elu loomulik osa. Juba päris väikesed lapsed tulevad vanematega peole ja hakkavad teiste järgi ringi keskel tantsimist õppima. Kuigi poisse leidub tantsuringis üha rohkem, on siiski tavaline, et naised ja tüdrukud omavahel tantsivad – nii saab samuti õige tantsumõnu kätte. Kihnlaste tantsud on enamasti rahulikud ja maadligi, kargamist on vähem. Ometi ei saa Kihnu tantse nimetada tuimadeks, nendes on lihtsalt rahulikkust, väärikust ja loomulikkust.
Läbiviijad:
Helga Michelson – akordion, laul
Veera Leas – laul, tantsuõpetus
Alvar Umb – tants, laul
Maarja Palu – tants, laul
Tiia Valm – tants, laul
Diana Vahkel – tants, laul
Katrin Kumpan – tants, laul
Veronika Tšetšin – tants, laul
Merle Sutt – tants, laul
Janne Nazarov – tants, laul
Kristel Nazarov – tants, laul
Elvi Vesik – tants, laul
Üllar Vesik – tants, laul

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
25.10.12, 09:18
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 **     **  ********   **    **  **    **  **     ** 
  **   **   **     **   **  **    **  **   ***   *** 
   ** **    **     **    ****      ****    **** **** 
    ***     ********      **        **     ** *** ** 
   ** **    **            **        **     **     ** 
  **   **   **            **        **     **     ** 
 **     **  **            **        **     **     **