Autor
Sõnum
Timo Kalmu









Sõnumeid:1327
:: Tsiteeri ::
Teema: Veljo Tormise 80. juubel televisioonis
7. augustil tähistab Veljo Tormis oma 80. juubelit!

Sel puhul tulevad ETV-s näitamisele mitmed Veljo Tormisega seotud saated.
Pühapäevane teemaõhtu ETV2-s on samuti pühendatud Veljo Tormise 80. sünnipäevale.



N 5. augustil kell 23.15 ETV-s
Veljo Tormis 80: Tormise ring (Eesti 2002)

Veljo Tormise looming kontsertprogrammist "Tormise ring", salvestatud Tallinnas Katariina kirikus 27.- 29. mail 2002, esitaja Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigent Tõnu Kaljuste.

R 6. augustil kell 14.45 ETV-s
Veljo Tormis 80: Rahvakunstnikud (ETV 1980)

Tänane portreteeritav on Veljo Tormis, kelle looming on üks suur, andekas, tõsine katse rahvast oma isade lauludega uuel tasandil taas kord kokku kasvatada.

Saatejuht Enn Eesmaa, rezissöör Georg Jegorov.

L 7. augustil kell 20.00 ETV-s
Veljo Tormis 80: Tormise veerand

Üks meie armastatumaid heliloojaid Veljo Tormis saab 7. augustil 80-aastaseks. Mees, kelle teostes on vägi ja kelles elab aegadetagune tarkus, on loonud muusikat, mis kõneleb meie keeles, aga kõnetab ka kaugeid rahvaid. Veerand tundi juttu on kahtlemata vähe, et kõike küsida, kuulata ja mõista, aga seda enam tuleb antud võimalust hinnata.

Toimetaja Ruth Alaküla, rezissöör Erle Veber.

L 7. augustil kell 20.50 ETV2-s
Veljo Tormis 80: Unustatud rahvad: Vepsa rajad (ETV 1999)

Kuueosaline sari segakoorile "Unustatud rahvad" on Veljo Tormise kooriloomingu tippteos - kuue väikese Läänemereäärse soome-ugri hõimu muusikaline koondportree. Sarja loomiseks andis tõuke 1969. aastal kaasatehtud matk liivlaste juurde. See omakorda ajendas uusi uurimisretki ja järgneva viie osa sünni.

Tõnu Kaljuste on oma kooriga "Unustatud rahvaid" esitanud väga paljudes maades ja erinevates keeltes. Vepslaste asualadele pole helilooja ise jõudnud, rahvalauludega tutvus ta helilindistuste kaudu. Autori põhimõtteid järgides on sarja esitus varustatud eestikeelse tõlkega, et kuulaja mõistaks laulude sõnumit.

Teosed esitab Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigent Tõnu Kaljuste.

Rezissöör Elmo Lööve, toimetajad Ela Tomson ja Eeva Potter.

L 7. augustil kell 21.35
Veljo Tormis 80: Eesti ballaadid

Helilooja Veljo Tormise juubelipäeval tuleb Noblessneri valukojas ettekandele helilooja üks kesksemaid teoseid "Eesti ballaadid". Esitavad ERSO, RAM, Eesti Kontserdi Koor.

Solistid: Celia Roose, Kadri Hunt, Meelika Hainsoo, Liina Vahtrik, Tuule Kann, Iris Oja, Priit Pedajas, Toomas Tohert, Eve Härma, Kadri Ratt, Mart Johanson, Jaak Johanson, Ants Johanson, Kärt Johanson, Violeta Osula, Ingel Marlen Mikk.

Dirigent Tõnu Kaljuste.

Rezissöör Ülle Õun, juhtoperaator Meelis Kadastik, produtsent Ruth Alaküla.

P 8. augustil kell 20.40 ETV2-s
Veljo Tormis 80: Tormise regi (Eesti 2005)

See ei ole eluloofilm Veljo Tormisest. Siin ei lehitseta vanu pildialbumeid ega jutustata põnevatest sündmustest helilooja elus. Tormis istub Kullamäe-kodus ja naudib vaikust. Ütleb, et pani juba viis aastat tagasi muusikakirjutamisele punkti. Ta ei loo enam muusikat. Istub selg klaveri poole ja lahendab ristsõna. Vahepeal arutab, et kui kaua ta regilauluga tegelenud on. Viiskümmend aastat tuleb kokku küll. Polegi nii vähe.

Rezissöör Sulev Keedus.

P 8. augustil kell 21.40 ETV2-s
Veljo Tormis 80: Eesti meeste laulud (ETV 2008)

Lavale jõudis kolmas osa Veljo Tormise rahvalaulude triloogiast "Meestelaulud". Kui eelmised lood "Eesti Ballaadid" ja "Eesti naiste laulud" olid pigem alalhoidlike ning paigatruude naiste hoitud ja esitatud, siis mehed on aegade jooksul meremeeste ning sõjasulastena rohkem ringi rännanud ja nende lugudes on hoogu ning särtsu ja pila. Eesti meeste laulud tõid lavale Tõnu Kaljuste ja Peeter Jalakas.

Rezissöör Erle Veber, toimetaja Ruth Alaküla.

P 8. augustil kell 22.10 ETV2-s
Veljo Tormis 80: Üle maailma käimise raja (ETV 1996)

Saade jälgib Veljo Tormise tegevust 1996. aastal, mil helilooja andis esmakordselt üle 15 aasta teatud põhimõtetel kestnud vaikimist ETV-le intervjuu ja osales oma teoste ettekannetel Soomes ja Walesis.

Koos Veljo Tormisega külastati temale olulist Soome Kirjanduse Seltsi rahvaluule arhiivi, salvestati suvekodus Kullamäel. Saates on kasutatud Veljo Tormise teoste ettekandeid nii ETV arhiivist kui ka salvestusi kontsertidelt. ETV osales ka Stockholmis "Raua needmise" ettekandel.

Pikemalt avaldavad oma mõtteid heliloojast abikaasa Lea Tormis ja dirigent Tõnu Kaljuste.

P 8. augustil kell 23.10 ETV2-s
Veljo Tormis 80: Jätkata fortes (Eesti 1980)

Ajavoolus kaob paratamatult palju väärtuslikku. Veljo Tormis ja kammerkoor Ellerhein Tõnu Kaljuste juhatusel on üks neist, kes hoolitsevad rahvalaulude säilitamise eest, selle eest, et me saaksime osa kaugetel aegadel elanud inimeste rõõmudest ja muredest. Mõtiskletakse meie ja rahvalaulude suhetest, nende kandumisest tänapäeva – kus ja millest sündisid ning kuidas Tõnu Kaljuste ja Ellerheina kammerkoori käes said oma lõpliku kuju "Ingerimaa õhtud".

Rezissöör Heini Drui, operaator Edvard Oja, helirezissöör Indrek Parmas, monteerija Kaie-Ene Rääk, tootmisjuht Selma Elling, toimetaja Ülo Vinter.

P 8. augustil kell 23.30 ETV2-s
Veljo Tormis 80: Isuri eepos (Eesti 1984)

Veljo Tormise "Isurimaa eepos" sisaldab eepilisi ja lüürilisi rahvalaule läänemeresoomlaste ühises igivanas runolauluvormis. Runolaulule omaseid stiilitunnuseid ja esitustavasid on siinsetes töötlustes säilitatud ja esile toodud. Tõlgitud lugeja partii võimaldab teost esitada algkeeles - isuri keele soikala murdes. Kooriteose "Isurimaa eepos" esitab Riikliku Filharmoonia kammerkoor Tõnu Kaljuste juhatusel.

[etv.err.ee]
06.08.10, 15:44
Timo Kalmu









Sõnumeid:1327
:: Tsiteeri ::
Teema: Klassikaraadios & Noblessneri Valukojas
[klassikaraadio.err.ee]

Helilooja Veljo Tormise 80. sünnipäeval, 7. augustil kell 19.30 on eetris otseülekanne “Eesti ballaadide” kontsertettekandest.

Esitavad ERSO, Eesti Kontsertkoor ja solistid Celia Roose, Kadri Hunt, Meelika Hainsoo, Liina Vahtrik, Tuule Kann, Iris Oja, Priit Pedajas, Toomas Tohert, Eve Härma, Kadri Ratt, Mart Johanson, Jaak Johanson, Ants Johanson, Kärt Johanson, Violeta Osula ja Ingel Marlen Mikk.
Dirigeerib Tõnu Kaljuste.

Ülekannet Nargen Festivalilt Noblessneri Valukojast vahendavad toonmeister Teet Kehlmann ja toimetaja Kersti Inno.

Kantaat-balleti “Eesti ballaadid” esiettekanne toimus 1980. aastal Estonia teatris Mai Murdmaa lavastuses.
2004. aastal toodi “Eesti ballaadid” taas lavale helilooja sünnikodu kandis, Kuusalu vallas Soorinna küla küünis. Lavastas Peeter Jalakas.
Kõiki ettekandeid on juhatanud Tõnu Kaljuste.

“Eesti ballaadide” esiettekande kavalehel kirjutas Veljo Tormis teose tutvustuseks:

““Eesti ballaadide” algmaterjaliks on regivärsilised jutustavad (lüroeepilised) rahvalaulud, mis on Ema siduva partiiga ja tütarde saatuse motiiviga omavahel ühendatud.
Kasutatud on Eestimaa erinevatest paikadest pärit autentseid (aga kirjakeelde pandud) tekste ja originaalviise. Viisimaterjali teatud sarnasus on sealjuures taotluslik. Läbivaks ja kõiki teemasid ühendavaks lüliks on kahest helist koosnev saatusemotiiv, millega teos algab.
Kuigi tegemist on teatrile määratud kantaat-balletiga, ei pidanud ma õigeks laulude sündmustikku töötlevalt dramatiseerida, sellele arendatud ooperlikku kuju anda. Mind haaras terav SISEMINE dramatism, mis peitub nendes lüürilis-heietavateks peetud lauludes. (Mingis mõttes meenutavad nad antiiktragöödiat!) Seda sisemist pidasingi vajalikuks oma interpretatsiooniga, n-ö tänapäevase emotsionaalse kommentaariga (rahva-laulu enda esituslaad on neutraalne, näiliselt kiretu) esile tuua – seejuures põhimõtteliselt säilitades jutustava vormi.

/---/ Tänasele mõeldes ei huvitanud mind niivõrd ballaadide ränk ja verine sündmustik, kui see inimlik HINGELINE SEISUND, emotsionaalne ja eetiline HINNANG sündmustele, mis lauludes peitub. Neis on mingi ürgne moraali- ja eluväärtuste koodeks, mis kehtib siiani. Süü- ja vastutustunne, inimese vahekorrad teise inimese, looduse ja kõiksusega.
Need asjad peaksid, peale üldise tähenduse, puudutama igaüht meist ISIKLIKULT.
Et sellele vihjata, kasutan “Kalmuneius” setumurdelist sõna “veli” (vend), mis langeb kokku mu enda nimega.
Nii nagu eluring peab edasi kestma, nii korduvad need lood ikka ja jälle, igal ajal omal kujul.”
06.08.10, 15:50
Timo Kalmu









Sõnumeid:1327
:: Tsiteeri ::
Teema: klassikaraadio
[klassikaraadio.err.ee]

Veljo Tormis 80. Eesti ballaadid

07.08.2010 15:05
Eesti ballaadid Soorinna küla küünis augustis 2004.
Lavastuse, algallikate ja tänapäeva seoste üle arutlevad Tartu Ülikooli kirjandusteooria õppejõud Arne Merilai, Viljandi Kultuuriakadeemia prorektor folklorist Madis Arukask, Eesti Kooriühingu juhatuse esimees koorijuht Aarne Saluveer ja muusik Jaak Johanson.

Saate toimetas Kersti Inno.
Saade oli esmakordselt eetris 21. septembril 2004.

Veljo Tormis 80





Kuula viimaseid saateid:
01.08.2010 Töötoajutud, III
Väliskooride Tormise vaimustusest. Helilooja Veljo Tormisega vestleb Kersti Inno.

31.07.2010 Regitoa jutud
Veljo Tormise "Regitoast" Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Saate autor on Triinu Ojamaa. Saade oli esmakordselt eetris 22. juunil 2006.

25.07.2010 Töötoajutud, II
Loomingust, mis sündinud huvist hõimurahvaste, eesti poeesia ja eesti inimest erutanud teemade vastu. Helilooja Veljo Tormisega vestleb Kersti Inno.

24.07.2010 Lauldud sõna
Veljo Tormisest pajatava raamatu autori Urve Lippusega vestleb Kersti Inno. Saade oli esmakordselt eetris 9. septembril 2000.

18.07.2010 Töötoajutud I
Pensionil helilooja naudib uut noorust lektorina ja seda, mida tema loominguga tehakse. Helilooja Veljo Tormisega vestleb Kersti Inno.

17.07.2010 Tormise muusika hääled
Saade Veljo Tormise loomingust, regilaulust, rahvamuusikast. Autor Immo Mihkelson. Saade oli esmakordselt eetris 7.augustil 2000.
06.08.10, 15:52
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
       **  ********   **     **  ********   ******** 
       **  **     **  **     **  **     **  **       
       **  **     **  **     **  **     **  **       
       **  **     **  *********  ********   ******   
 **    **  **     **  **     **  **         **       
 **    **  **     **  **     **  **         **       
  ******   ********   **     **  **         ********