Autor
Sõnum
Lauri Õunapuu

Avatar
Sõnumeid:2754
:: Tsiteeri ::
Teema: MeNaiset ja Toorama, Neljapäeval, 4. veebruaril kell 18.00
[www.fennougria.ee]

**

Soome ansambel MeNaiset ja Mordva Toorama annavad Fenno-Ugria eestvedamisel 4. veebruaril ühiskontserdi Tallinnas.

Soomes esinevad need soome-ugri rahvaviise esitavad ansamblid Sibeliuse akadeemia festivali Sibafest raames Helsingis ja Toijalas.

Kontsertide keskseks teemaks on pulmakombestik. Lauldakse nii autentseid kui ka seatud ingerisoome, karjala, vepsa, setu, eesti, ersa ja mokša pulmalaule. Haruldase maiuspalana saab kuulda mordva ja karjala pulmaitke. Kogu kava raamistikuks on ühislaulud, kus kokku kõlab nais- ja meeshäälte tugevaresonantsiline heterofoonia. Kumbki ansambel esineb ka lühema oma osaga.

***

Kontserdid toimuvad:

Neljapäeval, 4. veebruaril kell 18.00
Tallinnas Rahvusooperi Estonia kammersaalis

Pühapäeval, 31. jaanuaril kell 19.30
Helsingis Sibeliuse Akadeemia konsertsaalis (Pohjoinen Rautatiekatu 9). Pilet 15/10€

Teisipäeval, 2. veebruaril kell 18.00
Toijalas Akaa kirikus. Vaba sissepääs.


TOORAMA
Vladimir Romaškini ja tema sõprade asutatud Toorama on kogunud ersade ja mokšade vanu laule ja püüdnud elustada rahvakombeid. Ansambel tegutseb juba 1990. aastast, pärast Romaškini surma võttis rühma juhtimise üle tema poeg.

Ansambli esituses kõlab Mordva mitmehäälne meestelaul. Laulmisstiil on voogav, pikaldane väga intensiivse häälega. Laulugruppi kuulvad nii ersad kui ka mokšad ja ka laulud on mõlema rahva hulgast. Mordvas on mitmehäälsel laulul äärmiselt suur rituaalne tähtsus, sellel on kauged sidemed setu mitmehäälse lauluga.


***

MENAISET
Soome-ugri rahvalaule laulev ansambel MeNaiset tegutseb juba 17 aastat. MeNaiste repertuaari kuuluvad nii soome-, eesti-, setu-, karjala-, ingeri- kui ka mordvakeelsed lood. Naised komponeerivad ja seavad lugusid ka ise.

Seitsmel naisel tekkis huvi soome-ugri laulu vastu, kui nad õppisid Helsingis Sibeliuse akadeemias rahvamuusika osakonnas. Seal tutvusid nad peamiselt Ingerimaalt pärit laulude ja laulustiilidega. Nende suurimaks innustajaks oli akadeemias setu ringi juhendanud eestlanna Anneli Kont-Rahtola, kellest endastki sai MeNaiste laulja. Kaks aastat tagasi tegi MeNaiset ka pikema tuuri Eestis.

***

KOOSTÖÖ
MeNaiset on teinud 15 aastat koostööd Mordva ansambliga Toorama. Koos on lauldud põhiliselt Soomes, aga ka ühisturneedel Hollandis aastatel 2004 ja 2007. Ühistest salvestustest valmis 2001. aastal CD-plaat Mastorava. MeNaiset on käinud mitmel korral Mordvas esinemas ning külanaistelt rahvalaule õppimas.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
18.01.10, 13:51
Lauri Õunapuu

Avatar
Sõnumeid:2754
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: MeNaiset ja Toorama, Neljapäeval, 4. veebruaril kell 18.00
Reedel, 5. veebruaril kell 11 - 14 toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orelisaalis A404 ansambli Toorama töötuba, oodatud kõik lauluhuvilised!

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
27.01.10, 18:34
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 ******** **   ** **  ** **     ******  
 **  ** **   **  ** **  **    **  ** 
   **  **   **  ****  **    **    
  **   *********   **   **    **  **** 
  **   **   **   **   **    **  ** 
  **   **   **   **   **    **  ** 
  **   **   **   **   ********  ******