Autor
Sõnum
Timo Kalmu

Sõnumeid:1369
:: Tsiteeri ::
Teema: Täna õhtul algab Juurus Mahtra sõda 30.05.2008 00:01
Täna õhtul algab Juurus Mahtra sõda

«Mahtra sõja» ettelugemine algab täna kell 19 Juurus Atla-Eeru kõrtsi ees ehk sama hoone juures, kus talupojad 150 aastat tagasi sõjanõu pidasid. 1858. aasta 2. juunil saatsid nad just sellest kõrtsist naabervaldadesse ratsakäskjalgu sõjateadet viima. Pärast Mahtra sõja mahapidamist toodi sellesse kõrtsihoonesse ka haavatuid.

Ettelugemisest võtab osa 89 tavainimest nii Mahtra mailt kui ka mujalt ning neid toetavad näitlejad Liina Tennosaar, Elle Kull ja Tõnu Aav ning Estonia lauljad Priit Volmer ja Rene Soom.

Raamatulugemine kestab läbi terve öö ning peaks lõppema alles laupäeval kell 15.
«Eks elu näitab, kes meid öösel kuulama tuleb,» nendib lugemisest osa võttev Tiina Roosalu proovi vaheajal. «Minu esimene osa on kell pool neli öösel!»

«Küll külakoerad kuulavad,» naerab tema kaaslane Ingrid Karp seepeale. Prouad kurdavad, et Vilde teksti on üsna raske lugeda: see on arhailine ja keerulise struktuuriga.

Mõni koht kubiseb erinevate tegelaste otsekõnest, nii et lugejal on tegu arusaamisega, milline tegelaskuju parajasti räägib.

Lavastaja Kerge sõnul paelub teda lugemisetenduse lavastamise juures aga just võimalus teha koostööd kümnete mittenäitlejatega.

«Kõik nad on soojad inimesed, enamikus ise siitkandist pärit, kes «Mahtra sõja» teksti vahetult interpreteerivad,» kiidab Kerge oma käealuseid.

Lugejate seas leidub ka neid, kes on lausa omaaegsete sõdalaste järglased, nagu näiteks Mahtra valla talitaja Hans Tertsiuse viienda põlve järeltulija Liina Adams.

Ehkki Tertsius ise mässust osa ei võtnud, sai ta karistuseks sada hoopi kadalippu ning saadeti jalgsi teele Siberi poole – eluaegsele asumisele.

«Lontrusi Tertsiuse järglaste seas ei ole,» lausub Adams, kes alles 1957. aastal seitsmeaastasena Eestisse tagasi jõudis.

«Küllap on see seotud meie juurtega. Kui Hans Tertsius Siberisse maja ehitama hakkas, otsustas ta ühe toa teha klassitoaks. 150 aastat tagasi oli see väga tähelepanuväärne,» lisab Adams.

Mahtra sõja ajaloolisi aspekte lahatakse 1. juunil kell 10 Juuru rahvamajas algaval ajalookonverentsil.

Lisaks saab nädalavahetusel vaadata veel näitust Mahtra Talurahvamuuseumis, osaleda Mahtra rahvajooksul ja Mahtra sõjaväljal peetaval Raplamaa laulu- ja tantsupeol, laadal Atla mõisas ning kuulata ansamblite Metsatöll ja Vägilased kontserte.
30.05.08, 15:23
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 *******  ********     ** **  **    ** 
 **   ** **   **    **  ** **     ** 
    ** **   **    **  ****     ** 
 *******  **   **    **   **      ** 
    ** **   ** **  **   **   **  ** 
 **   ** **   ** **  **   **   **  ** 
 *******  ********  ******   **   ******