On aasta 1920 ja professor Lauri Kettunen on koos 20aastase üliõpilase Oskar Looritsaga kogumismatkal liivlaste juures. Elu kulgeb saksa miinide, traattõkete jm vahel oma rada. Pildi allkirjaks on Loorits kirjutanud - Lõhkemata miin rannaliiva mattumas. Foto: Kettunen. Taas on sarnased ajad meie lähimaadel...
Olete oodatud lugema ajakirja Mäetaguste 82. numbrit alapealkirjaga „Teadlase portree: Oskar Loorits“, mis valmis külalistoimetajate Risto Järve ja Ave Goršici käe all ja koosneb Oskar Looritsa päeva ettekannetest, kuid seda toredam on tõdeda, et portreteeritavate hulka mahtus ka Herbert Tampere, teine folkloristika suurkuju. Oskar Looritsa mitmetahulise isiksuse käsitlused on mõistetavalt portreteerijate nägu ja esindavad erinevaid vaatepunkte. Tiiu Jaago, Mall Hiiemäe, Tuuli Tuisk kirjutavad Looritsast eesti ja liivi võtmes. Taive Särg kirjutab Herbert Tamperest.
Kaks artiklit toimetuse portfellist mõjuvad vaatamata suurele ajavahele väga tänasesse päeva sobivalt: Eva Toulouze mõtiskleb võidu ja leina teemadel 9. mai pidustuste näitel ning Vladimir Sazonov ja Joanna Töyräänvuori käsitlevad muistsete kiilkirjaallikate põhjal sõdade põhjendamist ja teoloogilist õigustamist hilispronksiajal muistse Anatoolia ja Põhja-Süüria näitel.
Eelretsenseeritav teadusajakiri Mäetagused ilmub järjepidevalt aastast 1996 ja on veebis loetav aadressil
[
www.folklore.ee].