Autor
Sõnum
Timo Kalmu









Sõnumeid:1338
:: Tsiteeri ::
Teema: murdemöla
28.01.22, 10:44
Timo Kalmu









Sõnumeid:1338
:: Tsiteeri ::
Teema: Teite Iida
Seoses koolides leviva mokatubaka kasutamise ja vahendamisega kirjutas Lääneranna Teataja toimetusse murelik teravkeel Madu Iida, kelle kirja me siinjuures täismahus avaldame.
Armas lapsevanem, antud teemal loe aga lähemalt Lihula Gümnaasiumi hoolekogu pöördumist Lääneranna Teataja veebilehelt ⬇ kliki ERR uudiste väljalõikel ning vaata ka videot!
______________
Terekest kah!
Ma mötlesi täna teitega jagada üht suurt muret. Meite latskestel uus taud tulnu. Köigil huuled punnis, kut oleks seda va potaksit sutsatud, aga hmbad jube koledasti kollased. Meestele ju meeldivad musimokad, aga tuleb välla, et haesevad koledal kombel. Targemad teavad jutelda, et kui sa paned kolm pakikest huule alla, siis pidid ka vikerkoart nägema. Ma lootsi, et kuperjaanovlased käivad ja panevad sussi sisse padruneid vabariigi aastapäivaks, aga tulli välla, et diilerid oopis tubakapatju jagavad.
Papad ja mammad palun olge valvsad ja jälgige oma võsukesi. Me ju kõik tahame ,et nendest tublid latsed kasvaks, kes ikka omadega hakkama soavad. Mitte nii nagu üts memmepoeg sai koristuse käigus omale kirbud ja hakkas kohe jooma ja tööle es ilmunudki. Ema kohe helistas, et tema 62 aastane pojake endast väljas ja kirbud süüdi, et poja joob. Map tea, et kirbud joovad ja pidu panevad, aga ilmaelu oo imelik ja ettearvamatu. Naljakas oo küll, mõni täismees kardab kirpe, koolipõnnid aga ei kedagi, ega midagi - olgu üts kõik mis uus löga, kõik tuleb järgi proovida. Neid va pandeemijad oo mitut sorti ja hull kui need mitmed sind korraga tabavad.
- Teite Iida
28.01.22, 10:46
Timo Kalmu









Sõnumeid:1338
:: Tsiteeri ::
Teema: sodimurre
ma ei kujuta ette millises murrakus on võimalik selline segu: mötlesi, võsukesi., Meite latskestel, vikerkoar, aastapäivaks, haesevad, üts memmepoeg, tööle es ilmunudki, ilmaelu oo imelik ...

[www.facebook.com]



Muudetud 1 korda. Aeg: 28.01.22 10:48 kasutaja: Timo poolt.
28.01.22, 10:47
Timo Kalmu









Sõnumeid:1338
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: sodimurre
ei tahtnud kohe päris sitasti öelda, aga kuna mõni meie pärimuseksperte on hakanud taolist kohaliku keele "harjutamist" lausa kiitma, et inimesed muidu ei õpigi, kui ei proovi, siis kordan oma arvamust ka siin:

"pidevalt sellist soga lugedes aina süveneb see jama, et keegi enam ei tea, milline kellegi kohalik keel võiks olla. Lüganuse rahvas näiteks peab tänasel päeval juba kõiki imelikke asju, mida nad on kuulnud oma põliseks murdeks ja mõni võib lausa pahandada, kui neile öelda, et obene ja kuer ei ole kohalik omapära. sina siin kaitsed mingi abstraktse "murde" harjutamise nime all suvalise sita segamist följetoni teksti sisse humoristliku efekti saavutamise eesmärgil. minu meelest on tegemist lihtsalt mökuga, kes omaenda "õigekeeles" piisavalt vaimukas ei oska olla ja kompenseerib oma puudused mustandi teksti sisse juhuslike "vigade" lisamisega"
28.01.22, 10:51
Timo Kalmu









Sõnumeid:1338
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: sodimurre
ma ei väidagi, et kirjutaja tahab kedagi mõnitada. ta üritabki nende suvaliste "murdesugemetega" oma messidžile lisada "juurde käivat naljatlevat tooni", sest igasugust "mitteõige"keelset juttu (vene aktsenti, vanglažargooni või ka täiesti ühiskeelset vanema põlvkonna kõnepruuki) peetakse eesti keeleruumis naljakaks. selle tagajärjeks on ka see, et kui tahad et sind tõsiselt võetakse, siis ei kõlba nii rääkida. see on ka põhjus, miks ma soovitan võru keeles lisaks nendele väga headele naljadele avaldada oluliselt rohkem tõsiseid asju. muidu teid ei võetagi tõsiselt ja kui teid ei võeta tõsiselt, siis saadavad ka teie järeltulijad oma keele ajaloo prügimäele nagu kõik teised on seda teinud
28.01.22, 10:53
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: re
..säärane tendents on ka vist muus maailmas, mitte ainult kärnaärnide ja turuleidade maailmas. Kurb on sellejuures tõesti see, et ka murdekeele kõnelejale võib ühel päeval see tunduda pigem naljakeelena kui tõsiseltvõetava suhtluskeelena. See, et keegi lolli jama pseudomurdes ajab mind eriti ei ärrita.
Sõjaväest mäletan ohvitseri kel aga just vastupidine lülitus tekkis - kui oli ikka vaja vihaselt ja mõjuvalt öelda, jättis kirjakeele kus see ja teine ja põrutas võrukeeles. Mõjus.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
28.01.22, 16:54
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: re
..aga muidugi samas paneb kulmu kergitama julgus millega tullakse totaalse juraga lagedale. Kas see on see, mida lahterdatakse aktiivsete lollpeade lahtrisse? St. kõige hullem liik? Mina küll nii julge poleks kui tunduks et peaks hämelastele näiteks midagi toredasti ütlema ja siis kirjutakski midagi sellist kokku. Mille peale normaalne hämelane mulle kangiall nuga annaks :D
Et näe, mine haki sibulat, see tuleb sul paremini välja vms..

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
28.01.22, 17:05
Timo Kalmu









Sõnumeid:1338
:: Tsiteeri ::
Teema: vabandan
ma kardan, et see konkreetne kirjutaja ei andnud endale murdemõnitamise tägajärgedest üldse aru vaid soovis lihtsalt muhe välja näha ja see on meile sisse kasvatatud, et vigane matsikeel on mõnusalt muhe.

umbes samuti, et rongis mölisev joodik on nii naljakas, et talle tuleb kõik andeks anda.

tegelikult kasutavad Briti natsid seda üsna teadlikult šoti keele alavääristamiseks. sodivad šotikeelsetele siltidele kirjavigadega roppusi jne.

ma ei tahtnud seda konkreetset autorit rünnata vaid juhtida tähelepanu üldisemalt sellele, et ka võru keelega on tõenäoliselt kiirelt kaputt, kui selles kõlbab ainult nalja teha
28.01.22, 17:13
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 ********  **     **  ********    *******         ** 
 **        **     **  **     **  **     **        ** 
 **        **     **  **     **  **     **        ** 
 ******    *********  **     **   ********        ** 
 **        **     **  **     **         **  **    ** 
 **        **     **  **     **  **     **  **    ** 
 **        **     **  ********    *******    ******  
Lisa fail manusena:
  • Lubatud on lisada järgmiste tüüpidega faile:
  • Fail ei tohi olla suurem kui
  • Veel 2 faili saad lisada sellele teatele