Autor
Sõnum
Urmo Kütismaa

Avatar








Sõnumeid:150
:: Tsiteeri ::
Teema: Millal siis lauldi?
Mõttesse jäi mõni asi mõlkuma peale Kaikamäe olemist ja nüüd olen oma uurimisega satund siis milla siis Lauldi ikka laule.

Kõrtsis lauldi ma usun kindlasti mingil hetkel.
Kuid mila siis lauldi tegelikult meeste poolt sõjalaulu?, teolaulu? Õhtul kui väljas pime?
Ma laulaks siis küll, kuid kas ikka vanal ajal lauldi ??
Eks ma uurin edasi aegamööda, kuid ma arvan, et Lauril ole kindlasti kosta selle kohta rohkem, ma alles teeotsas.


Huvi pärast panin siia kopeeritud teksti(eks see osalt teada info)-

1912. aastal kõneles tollal 56-aastane Liisa Renter Keri külast regilaulutraditsioonidest

Töö juures laulsid ka naised.
Olid töölaulud, kiigelaulud, tee peal käimise laulud, mängulaulud, karjalaulud.
Olivad ka iseäralised viljakorjamise laulud.
Äestamise juures ei lauldud.

Karjas lauldi lusti pärast, ka sellepärast, et hunti peletada.

Jõulu ajal mängiti ringmängusid.
Vanasti sai pulmas ka palju lauldud.
(EÜS IX 919/20, 932/3, 916)

Kui just teema olemas on kusagil siis ärge te võtke vihaksi, ju siis ei näinud.

Parimat
22.11.18, 13:18
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Millal siis lauldi?
No millal inimene laulab? Siis kui on paras aeg loomulikult. Töö ajal laulmine. tööd tehes ning töö juures laulmine on isemoodi teema, sest rohkem on teateid sellekohta, et lauldi töö vaheajal, mitte rasket tööd tehes (erandeid on ka). Ja et töö vaheajal laulmine oligi tööl laulmine. Või oli lauljaid-pillimängijaid töö ajal eraldi meelelahutuse-tempo vms hoolitsejateks.
Eraldi teemana tuleb tähele panna laulu temaatikat ning funktsiooni - merelaule ei pea laulma merepeal ning põllutöödega seotud laule põllu peal. Samuti nagu sõjalaule lauldakse üldiselt vähe sõjas. Ja lapsetapmise-laulu ei laulda ilmselt laste tapmise ajal. Lauldakse neid laule, mida teatakse ning siis kui on tunne, et on paras hetk.
Laulupark muidugi vastava kultuuri esindajal on üldiselt midagi muud kui folkloorihuvilisel asjaarmastajal, nt. C. Kreegi õpilane noorsand Joosep Tuust Muhust laulis (või siis oli talle teada) Kreegile "lõdva randmega" 401 laulu. Praeguse aja spetsialiseerunud folkloorigruppide esindajad, luban arvata, ei pääse sellele ligilähedalegi. Nii et valikuvõimalust, mida laulda, võis külakultuuri õitsemise aegu ning enne praeguse kirjakultuuri masslevikut, ilmselt üsnapalju rohkem olla. Aeg-ajalt on ette trehvanud muidugi ka lauljate lemmikrepertuaarist - mitte igat laulu ei lauldud ilmselt elus niigiplaju kordi, et kahel käel kokkulugeda saaks.

Ja võib muidugi fantaseerida teemal, et mida paganat laulsid mehed 12 sajandil kui Saxo Grammaticus "Gesta Danorumis" räägib neid laulvat lahingu ootel.
Maskuliinsus mehes ei luba kedagi teisiti arvatagi, et tegu pidi olema mingi eepilise ja toonust tõstva sõjalauluga.. ent ma julgen ka selles kahelda. Lauldi aga küll.

Kui Sa tahad uurida kirjas ilmunud materjale, siis kindlasti heaks lugemiseks on Sulle murdekogumikud, alates "Tuul kadakas leib", "Valimik murdetekste", "Igal puul oma juur", Looritsa "Endis Eesti elu-olu" osad, kuni sarjani "Ennemuiste mulgimaal", "Kuis vanal võromaal eleti" jne.. Samuti Ingrid Rüütli raamatud kirjeldavad päris palju elu-olu ning need kirjeldused ei ole stereotüüpiatest murtud, nagu mõned nõukogude-aja ning varasemad üllitised, mida tuleks lugeda kriitiliselt, mis ei ole just otsetekst.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
22.11.18, 18:55
Timo Kalmu









Sõnumeid:1328
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Millal siis lauldi?
Tampere "Eesti rahvalaule viisidega" sissejuhatused, ilmunud ka Mõtteloo sarja Lauluväeliste raamatus. Ingrid Rüütli viimaste maakondlike väljaannete sissejuhatused; "MARI AND MARIE: PERFORMATIVITY AND
CREATIVITY OF TWO ESTONIAN SINGERS
IN THE LATE NINETEENTH CENTURY"
Janika Oras

[www.folklore.ee]



Muudetud 1 korda. Aeg: 23.11.18 12:34 kasutaja: Timo poolt.
23.11.18, 12:30
Urmo Kütismaa

Avatar








Sõnumeid:150
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Millal siis lauldi?
Kindlasti uurin materjale mida soovitasite. Ma ei kujuta, ette jah, et keset tapatalguid laulad midagi.
Muidugi tean seda kohaliku Järva-jaani lauliku Madis Unugri kohta, et tema kasupoeg oli ikka siis tahtnud neid vanulaule laulda.
Kui kõrtsist koju oli jõudnud, et siis oli ärgitanud oma kasuisa laulma.
Tänud

Parimat
23.11.18, 20:57
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 **      **  ********  ********  **    **  **    ** 
 **  **  **     **        **     ***   **   **  **  
 **  **  **     **        **     ****  **    ****   
 **  **  **     **        **     ** ** **     **    
 **  **  **     **        **     **  ****     **    
 **  **  **     **        **     **   ***     **    
  ***  ***      **        **     **    **     **    
Lisa fail manusena:
  • Lubatud on lisada järgmiste tüüpidega faile:
  • Fail ei tohi olla suurem kui
  • Veel 2 faili saad lisada sellele teatele