Autor
Sõnum
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: Kiruvere
Üks säärane üritus ka:

[www.reas.pri.ee]

http://www.reas.pri.ee/images/stories/kiruvere.jpg

Tsiteeri:
Kiruvere Muinaslaager
Sel aastal 14.-15. Juulil toimub esimest korda muinasajaloo taaskehastajate ja ajaloohuviliste kokkutulek - Kiruvere Muinaslaager. Kokkutulek koondab muinasaja taaskehastajaid Eestist ja mujalt, et näidata külalistele muistset laagrielu, käsitööd ja võitlust. Muinaslaager seab oma eesmärgiks Eesti muinasaja tõepärase rekonstrueerimise ja tutvustamine, toetudes ajaloolaste ja arheoloogide uurimustele. Elustatavaks ajalooperioodiks Kiruvere Muinaslaagris on aastad 850-1150 ning geograafiliseks keskpunktiks Muinas-Eesti.
Kiruvere Muinaslaagri asukohaks on Harjumaal Kõue vallas Kiruvere järve ja Paunküla veehoidla lähedal asuv territoorium (VIIDE KAARDILE). Publikule on Muinaslaager avatud mõlemal päeval ajavahemikus 11:30-20:00.
Kiruvere Muinaslaagri korraldajateks on MTÜ Austrvegr koostöös Muinaseesti Võitlusselts REAS’e, MTÜ Rotelevik'u ja teiste taaskehastajatega.

Kel mahti, minge vaadake järgi ja tõstke mõni muistne laul üles..

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _



Muudetud 1 korda. Aeg: 12.06.07 17:02 kasutaja: varulven poolt.
12.06.07, 17:00
Timo Kalmu









Sõnumeid:1328
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: tõstke mõni muistne laul üles
Tsiteeri:
• Esinejad peavad oma etteaste kindlasti eelnevalt registreerima ja korraldajatega kooskõlastama. Etteaste peab arvestama kohapealsete piiratud võimalustega ja kindlasti järgima Muinaslaagri peamist eesmärki, tutvustada muinasaega;
[www.reas.pri.ee]

Kas me oleme registreerunud?

Kust saada riideid mis läbiks nende range hindamise?

Ja milline laul võiks olla 850-1150 aastaist?
13.06.07, 09:53
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Kiruvere
hee.. peab helistama-kirjutama Lauri Laasikule. Lauludega ürikuid aastast 850 pole, see on nedne müstifkatsioonikiiks.. riided saab hädakorral korraldajalt küsida ja riie ei riku meest kui aga mees riiete sees õige on, on minu arvamus..

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
13.06.07, 18:17
Timo Kalmu









Sõnumeid:1328
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: riie ei riku meest
Kui mina seal nende lehtedes tuhlates õieti aru sain, siis neil on ikka tõsine tahtmine näidata äärmiselt ehtsat vallutuseelse eesti elu, nii et osalejad ei tohiks isegi omast peast vastata rahva küsimustele, kui neil õigeid tunnistusi taskus põle.
Meie laulud on kah kõik orjaajast pärit või veel hilisemad.
Muidugi võiks mõned loomislood või teelaulud kuidagi kohitseda ja sakste sõnadest puhtaks rookida. Saarestel jt on kah MINGID ARVAMUSED sellest kuidas tollane keel kõlada võis, aga seda ei saa vist küll harjutamata laulda.

Ma arvan, et ma käin seda vaatamas küll, aga vaevalt et seal lubatakse nokka lahti teha.

Peale Selle:
Ei tea kui ajastuehtsa rahaga seal peab maksma kaupmeestele?

Kas kuskil vahetatakse araabia hõbedirhemeid kah?
14.06.07, 09:55
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Kiruvere
Minna saab igaljuhul, ütled et oled AMS'ist ja kõik on kombes.. osalemine on teineasi, uudistamine teine.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
15.06.07, 23:31
Timo Kalmu









Sõnumeid:1328
:: Tsiteeri ::
Teema: ajastutruu kujutamine
Põleks meie laulud nende vineerist kilpidele teinud viga midagi.
16.07.07, 09:31
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Kiruvere
Käisid vä?

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
16.07.07, 11:41
Timo Kalmu









Sõnumeid:1328
:: Tsiteeri ::
Teema: Jah
Araabia õberaha vahetasin kah pisut.
Lätlased olla ööse lauld.
Meie meestelaulu toetasid vist ainult need mõned kiibitsejad, kes paljalt ujusid ja Orumetsa itte uilgasid.

Plast massi, trellpuuri auke jms ajastukohast nägi igal pool, aga see seltskond oli äge sellegipoolest.
Keegi oli ühe väljakaevatud sõba järgi teind. Magistritöö oli vist.
Lätlased lasid teineteisele noolega vasta naba. Mees jõi sarvest õlut edasi. Põld äda kedagi. Soomused ju kõhu peäl.

Aga jäin päris hiljaks - kaasanaised ei saand enne lõunat voodist välja. Kahevõitlus jäi kõik nägemata.
16.07.07, 16:34
Andrus Altmeri









Sõnumeid:6
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Jah
Tervist, teen oma noka sellesinase Kiruvere koha pealt lahti. Mis seal salata, olin ise üks korraldaja ja ka need kanged reeglid on mu kätetöö ja vaimuvili.

Sellisel rangel joonetõmbamisel ja käskudel-keeldudel on omad tagamõtted täitsa olemas ja kuigi riie meest ei riku, siis vale riie võib rikkuda pealtvaatajate ja osaliste rõõmu ajaloolise eheduse püüdlemisel.

Tsiteeri:
Lätlased olla ööse lauld.

Mmm tegelt sai ikke võidu lauldud, kuigi peale väga mitmendat liitrit kesvamärga ei saand enam keegi aru, mis keeles ta laulab.

Tsiteeri:
Plast massi, trellpuuri auke jms ajastukohast nägi igal pool,

Mis seal salata, juhtub ikka ka jama sisse. Trelliaukude kõrval märkasid ehk ka oherdiauke, ilma ühegi naela-needi-kruvita tehtud käru ja osalejate käsitsiõmmeldud muinasriietust?

Eks me püüa end ikka parandada ja järgmine aasta tublimad olla.

Miks ma üldse sõna võtsin nii vanas teemas on see, et ammu oleme mõtteid mõlgutanud uute huviliste kaasatõmbamise teemadel. Üks ringkond tundub nii jutu kui tegevuse järgi olevat seesama Arhailise Meestelaulu Selts.

Katsun nüüd tubli olla ja võimalikult tihti kohale juhtuda, siis võib (kui on huvi) ka sellisel Muinasaja rekonstrueerimise teemal arutleda.

Mis aga lauludesse puutub, siis eks tule laulda seda mis on. Toetuksingi rohkem siinse seltskonna teadmistele ja häälepaeltele sellistes asjades.

Lihtsalt hirmus tahtmine on lätte-leedukaid vaiki laulda;)
15.10.07, 22:58
Timo Kalmu









Sõnumeid:1328
:: Tsiteeri ::
Teema: ajastukohast nägi igal pool
Kuule, ega ma tahtki te kallal iriseda.
Tsiteeri:
seltskond oli äge sellegipoolest

laulda võib ju ka oma lõbuks

ma küll ei tunne lätt ega muidulasi enda kuklasse hingamas ega viitsi oma elu raisata kõigi teiste rahvastega võistlemisele



P.S. vankrit nägin küll ja põld teie laulul kah häda. peaasi et endile meeldib



Muudetud 1 korda. Aeg: 16.10.07 09:35 kasutaja: Timo poolt.
16.10.07, 09:29
Andrus Altmeri









Sõnumeid:6
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: ajastukohast nägi igal pool
Ei ega ma ei süüdistagi irisemises

Oma lõbuks laulmine ongi kõikse parem mu meelest ja see lättide vaikilaulmine on siuke kena komme, et päeval madistame ja õhtul laulame ümber lõkke õllesarved käes.

PS endale meeldib aga tahaks paremini osata, sellest ka minu ülbe sissetrügimine nii lauluõhtule kui siia foorumi. Andestust auväärsed:)
16.10.07, 09:53
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Kiruvere
Eks see on jah vast see asi, et kui teed midagi publiku jaoks, siis pead püüdma mitte publikut ja ennast petta asjade valede nimedega nimetamise läbi - kui on rauaaeg, siis on rauaaeg ja kõik - ei mingeid sviitreid, vupleid ega nuimiksereid. Kustmaalt läheb aga piir "autentse" ja "mitteautentse" laulu või laulumaneeri vahel.. hmm :mullike57:

Meil on olemas odaotsad-sõled-riidetükid, võrdlusmaterjal sarnastest kultuuridest - suhteliselt lihtne on midagi neist taastada või kopeerida.. ent tuhandeaastase muusika taasloomine on pea võimatu - võib ainult oletada.
Minu meelest maksab autentsuse juures eelkõige sisemine mõõde - mitte kopeerida seda mis välja paistab vaid seda mis tunne seal laulu sees on - kui see ükshetk saavutada, on välinegi vast lihtsam tulema. Ma arvan, et laul ei koosne ainult viisist ja sõnadest ning selle sisemise mõõtme juurde jõudmiseks või selle äratundmiseks on vaja eelkõige laulda.. Mõnuga. Slleks, et kannu põhja jõuda, on vaja kõigepealt vaht pealt ära juua ja mul on hea meel, et võitlusklubi mehed meiega kapad kokku lõid!

Elagem :mullike55:

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
17.10.07, 14:50
Andrus Altmeri









Sõnumeid:6
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Kiruvere
Ei olegi võimalik taastada muinaseestlaste laule, seepärast olemegi hoidunud oma jorisemisi nende pähe esitamast ja püüame laulda ennekõike enda rõõmuks.

Muinaskultuuri sisemist mõõdet võib püüda, kuid kätte saada on päris võimatu minu arust. Sestap üritame me REASes seda oma asja väliselt nii õigeks ajada kui vähegi saab ja seesmiselt püüda neid asju, mis inimestele läbi aegade tähtsad ja enda südamele lähedased: mõnus äraolemine, hea õlu ja soe küünarnukitunne sõpradega. Kui nüüd harjutaks siinsete meestega vähe laulu ka lisaks, et veelgi rohkem joriseda osata, siis on sisemine mõõde enamgi kui täidetud.

Autentsus on tore sõna aga katsu sa selle taga olevat mõtet arutama hakata, igaüks saab isemoodi aru ja kaklus kerge tulema.

Ootan juba järgmist lauluõhtut.

PS. kas kunagi neid laulmisi ka päris õllega peetakse või on see miskil põhjusel kunagi meelega ära jäetud. Andestust, kui nüüd miskise sisemise reegli vasta eksin, aus lollus. Ma imestasin selle üle juba enne ja nüüd tuhlasin siin foorumiski aga ei leidnud vihjet. Ega ma miskisele joomarlusele ei kutsugi, lihtsalt ehteestlaslikult kipub lauluõliga see jorin kergemini ja kõvemini välja tulema. Kui on reegel et teeõhtu, siis las olla, lihtsalt uudishimu ei anna rahu:)
17.10.07, 18:05
Lauri Õunapuu

Avatar








Sõnumeid:2749
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Kiruvere
Meie lauluõhtud toimuvad sisuliselt koolimajas ning seetõttu õllepudeleid laual ei ole. :t2iestnbbb: Loodan, et on mõistetav.. teisel ajal teises kohas on lõuatäis karastavat odramärga ikka omas paigas.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Lauri Õunapuu
lauri[ät]metsatoll.ee
+372 56155559
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
17.10.07, 19:04
Andrus Altmeri









Sõnumeid:6
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Kiruvere
Ahah selge, ma midagi siukest kahtlustasingi.

Aitäh selgitamast.
17.10.07, 19:57
Timo Kalmu









Sõnumeid:1328
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Kiruvere
viimaks mõned pildid:
[flickr.com]

See naelteta vanker on kah.
23.01.08, 11:21
Andrus Altmeri









Sõnumeid:6
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Kiruvere
Köhh-köhh üle pika aja võtan sõna...

Pole juba ammu laulma jõudnud aga muinasega tegeleme jõudsalt.

Niisiis on alanud registreerimine Kiruvere Muinaslaagrisse 2008, mis toimub 12.-13. juulil. Osalejatele on registreerimine ja ranged reeglid kohustuslikud, uudistama saavad kõik niisama tulla. Rohkem infot aadressilt [www.kiruvere.ee]



Muudetud 1 korda. Aeg: 09.03.08 12:52 kasutaja: Andrus Altmeri poolt.
09.03.08, 12:52
hallsilm









Sõnumeid:1
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Kiruvere
"Lauludega ürikuid aastast 850 pole"

kui mitte arvestada soome-ugrikeelset paari sõna=tekstijuppi, mis kasetohule idaruunidega kirjutatud. Ja on ka kirjeldusi laulmisest kui sellisest. Araabiast pärit maadeuurija ütles, et kohalike metslaste laulmine meenutab talle koerte ulgumist. ;)



"Meie laulud on kah kõik orjaajast pärit või veel hilisemad.
Muidugi võiks mõned loomislood või teelaulud kuidagi kohitseda ja sakste sõnadest puhtaks rookida"

Mismõttes kohitseda, see on küll lätiline mõtlemine? Hoopis päitsed peast võtta neil.

Sõjalaule on ju ka, Arukase Madise väitel võib ulatuda ühe nende juur lausa mingi antiik-kreeka teoseni.

Ja mina küll ei võta öelda, et kuskil tln elektriahjus valat "muinasehe" on ehedam-taaskehastuslikum kui Linnutee 3000 aasta vanuse asendi kirjeldus laulus.

Mõned arheoloogid-ajaloolased kardavad rahvaluule, usundi ja eesti keele uurijaid nagu kristlane ateisti ja sestap ei saa vajalik ots-otsaga kokku ehk meie muinasaegne elu-olu tutvustamine jääb seest õõnsaks nagu mädand känd.

Ja kui sa oled kuulnud üritusel Ratta Jaanat rääkimas jaanilillest ja miskit tüüpi maarjakasest peaga pussist siis võta ühe jutt ja viska teist. Ega ellerheina ja kirikaske nemad ju ei tunnista, polevat kirjalikke allikaid ja arheoloogilisi leide selle kohta tunnismärgiks.
Jutt küünarnukitundest, mõnusast äraolemisest ja heast õllest tundub küll kena aga samas võlts ning pimedas koperdamine. Sest...

Kui isegi õlut ei jooda muistsel kombel, elavana ja osja täis, rääkimata laulmisest võimalikult arhailisel kombel siis on ka vahanukk muuseumi klaaskastis ehedam.

Pärimuskultuuri uurijad eri maadest on avastanud, et nn. loomiselaulud muutuvad ülivähe aja jooksul. Näitena tooksin norra maadeuurija, kes Raroia saarel (Polüneesia) kuulas kohaliku poolt peast lauldud ülipikka teksti ja võrdles seda miskit prantsuse maadeuurija poolt paar sajandit tagasi kirja pandud tekstiga. Vahet ei olnud. Tekst oli sõna-sõnalt ÜKS.
Niiet, venna sõjalugu saab olla sama ehe kui sõlg kuskilt maidla kalmest.

Mina arvan, et varajased regilaulud sobivad laulmiseks pärast kristlise/orjaaja meenutamise väljaviskamist või muutmist.



Muudetud 3 korda. Aeg: 05.06.08 13:45 kasutaja: hallsilm poolt.
05.06.08, 10:33
Timo Kalmu









Sõnumeid:1328
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Kiruvere
Kui sul on midagi ette näidata, siis jaga teistega, aga oma kogemus ütleb seda, et tänapäeva eestlasele on isegi 20 saj alguse kõrvalisem keelepruuk kohati arusaamatu, mis siis veel saksa eelsest kõnelda.
Pean ise kah vahest laulu jooksu pealt tänapäeva keelele lähendama, kui kuulen, et järgiaitajate read hõrenevad või hakkavad muidu pada panema.
Sujuvalt surnud Viru keelemurded seda isegi võimaldavad.
05.06.08, 17:56
Andrus Altmeri









Sõnumeid:6
:: Tsiteeri ::
Teema: Re: Kiruvere
Tere jälle üle pika aja.

Annan teada, et Muinaslaager 2008 osalejate registreerimine lõppeb 14.ndal juunil. Kui siin foorumis on huvilisi, siis võiks aegsasti ühendust võtta. Kuna plaanis on traditsiooniline võistulaulmine, oleks laulumehi lausa vaja. Küll aga kehtivad kõigile osalejatele meie poolt kehtestatud reeglid.


Parimat,
Andrus Altmeri
Kiruvere Muinaslaager 2008
06.06.08, 17:37
Postita
Sinu nimi:
Sinu epost:
Teema:
Message Body
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 ********   ********   **      **  **     **  **     ** 
 **     **  **     **  **  **  **  **     **   **   **  
 **     **  **     **  **  **  **  **     **    ** **   
 **     **  ********   **  **  **  *********     ***    
 **     **  **         **  **  **  **     **    ** **   
 **     **  **         **  **  **  **     **   **   **  
 ********   **          ***  ***   **     **  **     ** 
Lisa fail manusena:
  • Lubatud on lisada järgmiste tüüpidega faile:
  • Fail ei tohi olla suurem kui
  • Veel 2 faili saad lisada sellele teatele